Majka i dijete

Zašto djeca ne vole jesti zdravu hranu

Većina roditelja pokušava privoljeti dijete da pojede nešto voća ili povrća objašnjavajući kako se od toga raste, da će biti snažni... Istraživanje Univerziteta u Čikagu, u kojem su učestvovala djeca starosti između tri i pet godina, pokazalo je da su manje šanse da mališani pojedu namirnice za koje im govorite da su zdrave. I izgleda da razlog za to nije dječiji inat!

Naime, mališani uglavnom vjeruju da namirnice koje će od njih načiniti Popaja jesu zdrave, ali nauštrb okusa.

Zato stručnjaci preporučuju da roditelji jednostavno stave ove namirnice u tanjir bez ikakvih daljih objašnjenja.

„Ako kažete djeci da će ih određena hrana učiniti jakim, oni će zaključiti da ona vjerovatno nije baš ukusna i odbijat će je. Zato im recite da su te namirnice ukusne i ne objašnjavajte im ništa više od toga“, savjetuju autori studije.

Kako bi ispitali ovu tvrdnju, proveli su nekoliko eksperimenata u Ilinoisu.

U jednom od eksperimenata, istraživači su pričali djeci dvije različite verzije iste priče, o djevojčici Tari koja je jela keks svakog dana prije nego što bi počela igru s drugovima. U jednoj grupi mališana istraživači su se, prilikom pričanja priče, fokusirali na to koliko je keks zdrav i kako je djevojčica od njega postala izuzetno snažna.

Rezultati studije pokazali su da je pretpostavka autora bila tačna - nakon toga, djeca su jela manje keksa koji je predstavljen kao zdrav.

Većina mališana zdravu hranu  povezuje s frazama "bit ćeš snažan", "dobro je za tebe", "porast ćeš od toga", "dat će ti energiju", ali smatraju da namirnice "od kojih se raste i jača" nisu baš najukusnije.