Vijesti

Zašto Inzko ne prijeti i Čoviću sankcijama? Hinjska politika podrške ratnim zločincima, za sada, ga spašava

Zaslužio je! kazao je jučer u razgovoru za Raport visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, govoreći o najavljenim sakcijama Miloradu Dodiku.

Inzko je to prvo nagovijestio prilikom prezentacije izvještaja o stanju u BiH pred Vijećem sigurnosti UN-a u New Yorku.

Kao nikad do sada, Inzko je jasno zaprijetio Dodiku da će tražiti da mu se zabrani ulazak u zemlje EU ukoliko ne ukloni spomen-ploču ratnom zločincu Radovanu Karadžiću koja stoji na ulazu u studentski dom na Palama.

Logistička ali i moralna podrška

Ima Inzko i drugi dokaz da Dodik podržava i veliča osuđene ratne zločince, koji su krivi za genocid, masovne pokolje, silovanja, rušenja i paljenja.

"Imamo pismo u kojem je tražio da Predsjedništvo BiH održi minutu šutnje za Momćila Krajišnika. To je neviđeno", rekao je Inzko za Raport.

Kako je rekao za traženje sankcija potrebnu su dokazi "crno na bijelo". Za Dodika ih ima.

Međutim, za Dragana Čovića ne. Kako?

Inzko nam je jučer kazao da nema dokaze "crno na bijelo" kako to ima za Dodika, te da sve što je Čović odnosno HDZ radi uvijek "upakovano".

Predsjednik HDZ-a BiH nikad se do sada nije distancirao niti je osudio politiku onih koji su 90-tih godina vodili tzv. Herceg-Bosnu i u ime te nakaradne tvorevine mučili, ubijali i palili cijela sela.

U svojoj dugoj političkoj historiji Čović je preko HDZ-a i HNS-a pružao ogromnu logističku ali i moralnu podršku optuženicima i osuđenicima. Čak je njegova karijera i počela nečim što ukazuje na zločin.

Poznato je da je Čović tokom rata bio direktor kompaniej "Soko". 22. maja 1993. godine Čović kao direktor šalje "Zamolnicu" Josipu Praljku, zamjeniku upravitelja zloglasnog logora Heliodrom, južno od Mostara.

U svojoj "Zamolnici" Čović traži da mu Praljak omogući izuzimanje 10 zarobljenika za potrebe Zrakoplovne industrije Soko, za obavljanje određenih poslova.

Čovićeva zamolnica pisana 1993. godine

Jasno je da se radilo o prisilnom radu, u kojem su korištenu bošnjački civili zarobljeni od strane zločinačke organizacije.

U novijoj historiji, Čović je uvijek taj koji se vrzma tamo gdje su u zločinci, ali nikad direktno. U svojoj hinjskoj igri, Čović je do sada uvijek isturao nekoga nižerangiranog HDZ-ovca koji će sve organizirati i naglas veličati, dok će se on samo usput pojaviti.

Branio je Čović ili kako se danas voli nazivati "predvodnik evropskog puta BiH", ipak jasno i glasno, zloglasni šestorku, vođe tzv Herceg-Bosne na čelu s Jadrankom Prlićem i Slobodan Praljkom.

Presudu u Haagu je nazvao zločinom protiv Hrvata.

"Mi smo očekivali da ćemo te ljude dočekati na slobodi. Svjesni smo da ovo nije sud pravde, nego politički. Ovo je zločin prema svim časnim predstavnicima HVO-a pa i svim predstavnicima hrvatskog naroda u BiH", rekao je Čović.

To što se Praljak ubio, popivši otrov nakon što je čuo presudu, za Čovića je bio simbol nevinosti i žrtve.

"Slobodan Praljak je pokazao koliku žrtvu je spreman podnijeti pred cijelim svijetom da bi rekao: Slobodan Praljak nije ratni zločinac", izjavio Čović.

Iako se ovakve izjave mogu protumačiti kao jasna podrška ratnim zločincima, one se mogu posmatrati i kao komentar presude jednog suda.

Istu, uvijenu, hinjsku podršku Čović je pružio ratnom zločincu Dariju Kordiću.

Kordić je bio šef jedinice HVO-a zvane Jokeri. Poznati su po pokolju u Ahmićima, gdje je ubijeno 116 bošnjačkih civila. Najmlaža žrtva bila je tromjesečna beba.

U saopćenju se hvalili podrškom zločincima

No, nije to smetalo Čoviću da stigne na doček ovom zločincu nakon što je pušten iz Haaga. Fotografija na kojoj je Kordić zajedno s vrhom HDZ-a obišla je region.

Kordić sa Čovićem, Marinkom Čavarom. Lidijom Bradarom i Borjanom Krišto

U svom saopćenju su se pohvalili tom gadnom idiotarijom.

U saopćenju se navodi kako je izaslanstvo stranke, predvođeno Čovićem boravilo na dočeku Kordića, bivšeg predsjednika HDZ-a. Navodi se da su u stranačkom izaslanstvu, uz ostale, bili i Marinko Čavara i Borjana Krišto, potpredsjednici HDZ-a BiH, Lidija Bradara, članica Predsjedništva HDZ BiH i predsjednica Kantonalnog odbora HDZ BiH Srednja Bosna kao i brojni drugi stranački dužnosnici iz svih krajeva BiH.

"Hrvati BiH presudu Kordiću smatraju političkom i nepravednom. Darija Kordića dočekali su kao heroja koji u 17 godina nije pokleknuo niti je pristao svojim iskazom teretiti hrvatski i vojni i politički vrh na čelu s bivšim predsjednikom Republike Hrvatske Franjom Tuđmanom. Sam Kordić okupljenima na njegovu dočeku potvrdio je da se iz zatvora vraća kao novi čovjek, čovjek osnažen vjerom", navode u HDZ-u.

Naravno, ni ovaj skup nije organizirao Čović niti HDZ već grupa okupljenja oko ratnog zločinca Kordića.

HNS je kasnije održao misu nakon puštanja Kordića na slobodu. Čović je bio gost.

Dakle, u ovoj hinjskoj igri, Čović daje svoju punu podršku ratnim zločincima, ali nikada direktno ili kao bi rekao "izravno". U prvi plan organizacije, Čović uvijek postavi nekoga iza koga se može sakriti od Inzka i mogućih sankcija. A, Inzko voli dokaze "crno na bijelo".