Politika

Zašto je baš sad važno da se bh. pravosuđe očisti od politički podobnih kadrova?

Nakon godina urušavanja, diskreditiranja i kriminaliziranja, bosansko-hecercegovačko pravosuđe čini se da je tek sad na pravom testu.

Naime, nakon iznuđene ostave Milana Tegeltije sa mjesta predsjednika VSTV-a, kao logičan slijed krenuli su disciplinski postupci protiv glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordana Tadić i predsjednika Suda BiH Ranka Debevca.

Tadićka je prije nekoliko dana prvostepenom odlukom Disciplinske komisije razriješena dužnosti, a epilog svog postupka čeka i duboko kompromitirani, diskreditirani i politički zamućeni Debevec.

Sve to je u suštini samo potvrdilo izvještaje međunarodnih eksperata i institucija da je bh. pravosuđe duboko upetljano u privatnim, političkim i interesnim speltkama.

Samo ukoliko i Debevca snađe ista ili slična sudbina kao i njegovu kolegicu Tadićku - odnosno ako ih oboje snađe pravosnažna suspenzija - može se govoriti o početki 'čišćenja' pravosuđa od politički podobnih i poslušnih marioneta, te njegovo popunjavanje visokomoralnim i profesionalnim kadrovima koji nemaju mrlje niti u privatnom niti u poslovnom životu.

I upravo je za ovaj momentum u kojem se BiH i njene institucije nalaze od presudne važnosti da pravosuđe doživi konačnu rehabilitaciju i oslobođenje od politički podobnih.

Zašto baš ovaj trenutak?

Naime, nakon što je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko nametnuo zakon o zabrani negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca destruktivne politike koje predvodi Milorad Dodik, a kumuje im Dragan Čović krenule su u žestok napad na institucije BiH.

Prije svega Dodik.

Nametanjem ovog zakona Inzko je faktički uradio ono što se od njega dugo očekivalo i skinuo teret sa sebe. Samim tim, prebacio ga je na pravosudne institucije koje sad trebaju procesuirati sve one koji negiraju genocid i veličaju presuđene ratne zločince.

Iako su iz Tužilaštva BiH objavili da su već formirali nekoliko predmeta, ostaje skepsa da će se oni do kraja procesuirati, a i ako Tužilaštvo uradi svoj dio posla, ostaje Sud da to i presudi.

Upravo je Dodik sinoć izjavio da je sam sebe prijavio Tužilaštvu BiH.

“Da ne bi bilo pregrijanih emocija i niskih strasti iz sarajevske zagušljive političke kuhinje u kojoj se prema Srbima svakodnevno proizvodi mržnja, odlučio sam da se sam prijavim”, pojasnio je Dodik.

Ovaj njegov potez može se tumačiti kao svojevrsna provokacija, ali i ozbiljan test za pravosuđe koje već na ovom slučaju može pokazati je li u stanju procesuirati najvećeg negatora genocida u BiH?