Vijesti

Zašto je pacijentica iz Opće bolnice morala u Zagreb, a ne u KCUS, Tuzlu ili Mostar?

Iz Opće bolnice 'Prim. dr. Abdulah Nakaš" jutros je saopćeno kako je trudnica hitno prebačena u Zagreb nakon što joj je dijagnosticiranteški ARDS (respiratorni distres sindrom).

Kako je navedeno, trudnica je hitno prebačena i to helikopterom Helikopterske jedinice Republike Srpske, jer se pacijentici u Zagrebu mogao osigurati ECMO aparat.

S ozbirom na to da taj aparat postoji i na KCUS-u, te UKC-u Tuzla i SBK Mostar, pitalo smo se zašto je pacijentica morala biti prebačena u drugu državu.

Zanimljivo je da Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo, pod čijom je ingerencijom Opće bolnica, nije upoznato o ovom slučaju.

"Nažalost kao resorni ministar ovu vijest sam saznao kao i svi građani, sa portala. Ne znam ništa o ovom slučaju bolesnice liječene u Općoj bolnici "Prim. dr Abdulah Nakaš", ali pouzdano znam da ECMO (extracorporeal membrane oxygenation) imaju KCUS, UKC Tuzla kao i KB Mostar. Zašto pacijentica nije tamo prebačena, kako je dogovoren i s kim helikopterski transport RS i sve ostalo što je vezano za dalje liječenje pacijentice u Zagreb, to morate pitati menadžment OB "Prim. dr Abdulah Nakaš". Želim brz oporavak bolesnice, da se vrati što prije svojoj porodici", rekao je za Raport ministar zdravstva KS Haris Vranić.

Kontaktirali smo i direktora Opće bolnice Ismeta Gavrankapetanovića.

On ističe kako je stanje pacijentice bilo kritično i da se pogoršavalo iz sata u sat te da u jednom trenutku bili vidljivo kako pluća nestaju.

"Vođeni iskustvom, znanjem i mogućnostima, već prije ovog nacrnjeg scenarija, kojeg smo očekivali obzirom na brzu evoluciju bolesti, pokušali smo učiniti sve, kontaktirali smo kolege sa Kliničkog centra u Sarajevu, Banja Luci, kolege iz Zagreba i sve koji imaju iskustva u liječenju ovog stanja da nam pomognu, imajući u vidu da će vrlo brzo pacijentici zatrebati i liječenje putem aparata ECMO, kojeg u Općoj bolnici u Sarajevu trenutno nemamo.

Dobili smo odgovore da ili nemaju ECMO aparat ili je jedan koji imaju zauzet liječenjem drugog pacijenta. To je aparat koji zamijenjuje funkciju pluća i srca dok se oni oporavljaju, to jeste radi umjesto njih. Međutim, mi smo imali stalno na umu da imamo majku i bebu na odgovornost i odlučili smo se na jedino što je nam je bilo moguće u tom trenutku. Kolege iz Zagreba, iz Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” su nam bili od velike pomoći, prihvatili su našu trudnicu i mi smo beskrajno zahvalni", navodi Gavrankapetanović.

Ističe da su još prošle godine od nadležnih tražili nabavku ECMO aparata.

"I treba edukacija, ali smo spremni. I da će taj aparat koji nabavimo pružiti priliku svim pacijentima koji trebaju tu vrstu liječenja. Napominjem, da ne bi bilo dileme, za tu vrstu liječenja su posebne indikacije i nije svaki kritičan pacijent u COVID-19 za liječenje sa ECMO. To ima svoje indikacije i rizike", naveo je direktor Opće bolnice.

O tome zašto Minstarstvo zdravstva KS nije upoznato sa slučajem, Gavrankapetanović nije govorio.