Svijet

Zašto ovo jezero postaje “nuklearna bomba” koja se uskoro može aktivirati i izazvati neviđenu katastrofu?

Veliko slano jezero u Utahu na američkom zapadu na rubu je da postane zona ekološke katastrofe, upozoravaju mještani.

Već se smanjilo za dvije trećine od 1980-ih, s oko 8.547 kvadratnih kilometara na samo 2.590, pokazuju podaci američkog Geološkog zavoda iz prošlog ljeta.

Klimatske promjene i ispuštanje vode iz planinskog izvora stoje iza ovog alarmantnog isparavanja. Stanovništvo Salt Lake Cityja eksplodiralo je posljednjih godina, što znači da se sve više i više snijega u planinama preusmjerava s rijeka na kuće i farme.

Ako jezero nastavi sušiti ovom brzinom, ekološki i ljudski utjecaji bit će katastrofalni.

Tlo korita jezera sadrži koktel teških metala, koji će, kada su izloženi olujama vjetra, gurnuti arsen u pluća obližnjih stanovnika. Tri četvrtine stanovništva Utaha bilo bi pogođeno otrovnim zrakom.

Satelitske snimke pokazuju koliko se Veliko slano jezero smanjilo u samo pet godina, između 2011. i 2016.

“Imamo ovu potencijalnu nuklearnu bombu za okoliš koja će eksplodirati ako ne poduzmemo neke prilično dramatične akcije”, rekao je Joel Ferry, republikanski državni zastupnik i lokalni rančer za New York Times.

Pogled u budućnost nalazi se 966 kilometara jugozapadno, nulta tačka kalifornijskog jezera Owens. Presušilo je prije nekoliko desetljeća, pretvorivši se u najgori izvor onečišćenja prašinom u Americi.

Jezero Owens je nestalo kada je Los Angeles sagradio akvadukt na svojoj pritoci početkom 1900-ih. Čak i sada, vjetar još uvijek izbacuje PM10 - štetne čestice veličine 10 mikrometara ili manje - koje udišu rijetki preostali stanovnici grada duhova. To je tmurni presedan za Utah, ukleta slika onoga što se sprema ako se suša i preopterećenost naseljavanjem nastave, piše euronews.

Kakav je utjecaj nestanka Velikog slanog jezera na okoliš?

Bijeli ibis se gnijezdi u utočištu za ptice selice Bear River, Veliko slano jezero, Utah. Oko 10 miliona ptica selica sleti na jezero svake godine

Još uvijek najveće slano jezero na zapadnoj hemisferi, za sada, Veliko slano jezero je u opasnosti da postane preslano kako mu razina vode pada.

Američko Mrtvo more, kao što je također poznato, pruža dragocjeno stanište za milione autohtonih ptica i ptica selica, uključujući najveću populaciju ptica močvarica "Wilson's phalarope".

Ako se sadržaj soli poveća još više, na oko 17 posto, to će biti previše za alge u vodi, što će ugroziti muhe i škampe koji se njome hrane. To će imati negativne posljedice za 10 miliona ptica koje svake godine staju uz jezero.

I premda je tlo izloženo jezerom koje se povlači uglavnom zaštićeno tvrdom korom, pitanje je vremena kada će otkriti metalne zagađivače iz rudarstva, poput bakra, ugrađenog u zemlju.

Kako se može spasiti Veliko slano jezero?

Salt Lake City ispod otrovne inverzivne magle 2013.

Slano jezero dio je osjetljivog sistema. Svakog ljeta padne za oko 0,6 metara, prije nego što ga otapanje snijega s planine napuni u proljeće.

Ali globalno zatopljenje uzrokuje da veći dio snijega ispari prije nego što stigne do tri rijeke u regiji. Također postoji problem povećane potražnje za vodom koju ljudi koriste za svoje usjeve ili održavanje svojih travnjaka.

Jezero koje se smanjuje znači da se manje vode apsorbira prolaznim olujama i taloži se kao snijeg na planinama na 'prvom' mjestu.

S obzirom da je kruženje vode promijenjeno ljudskim djelovanjem, spašavanje Velikog slanog jezera znači pustiti da više otopljenog snijega dotječe u jezero.

Ali to je lakše reći nego učiniti kada su vodni resursi Salt Lake Cityja već pod znatnim pritiskom zbog rastuće populacije. Potražnja bi mogla nadmašiti ponudu već 2040.

Jedrilice su uklonjene iz marine zbog niske razine jezera 2021. godine.

Baveći se onim što je postalo političko pitanje, državni zastupnici su nedavno postavili obavezu za gradove i mjesta da uključe vodu u svoje dugoročno planiranje, kao i da financiraju studiju prava na vodu. No, blokirali su mjere koje bi imale neposredniji učinak, kao što je provođenje propisa o umivaonicima i tuševima koji su učinkoviti u novim domovima.

Također su odustali od povećanja cijene vode, unatoč tome što Salt Lake ima neke od najnižih cijena vode u SAD-u.

Laura Briefer, direktorica odjela za komunalne usluge u Salt Lake Cityju, dodala je da - bez uzimanja manje vode iz jezera - postoje dva druga načina za povećanje opskrbe: recikliranje više otpadne vode ili izvlačenje više podzemne vode iz bunara.