Svijet

Zastrašujuća snimka: Serija od četiri udara groma zadesila četveročlanu porodicu u autu nasred ceste

Udari groma nisu česti, ali kad se dogode, rezultati su često zastrašujući jer strada drveće, kuće mogu pretrpjeti štetu, a pogodi li grom osobu, posljedice su često i smrtonosne.

Najsigurnije mjesto u kojem treba pričekati da grmljavinska oluja prođe jest kuća, zgrada ili objekt koji ima gromobran. Osim toga, i auti su zapravo sigurna mjesta, iako je udar groma ako se i dogodi dok je neko u automobilu, već sam po sebi dovoljno zastrašujući.

Jedna američka porodica putujući kroz Waverly u Kansasu našla se upravo u toj situaciji. Naime, putovali su Jeepovim Grand Cherokeejem kroz područje na kojem je bilo grmljavinsko nevrijeme kad je u njihov automobil udario grom, ali ne jednom ili dvaput, već čak četiri puta unutar sekunde.

Bliski susret te porodice s udarom groma snimljen je kamerom iz automobila koji se našao iza njih, a snimka vrlo jasno dočarava koliko je čitav događaj bio zastrašujući.

Na snimci se vidi kako je grom udario u Grand Cherokee četiri puta zaredom. Vozilo se nakon serije udara groma polako zaustavilo, a njegova su se svjetla pogasila. Koliku je štetu pretrpio elektični sistem vozila nakon udara miliona volti, nije poznato, ali sigurno nije prošao bez štete.

Na snimci je također vidljivo da se sve zapravo dogodilo nevjerovatno brzo, a udari su bili izuzetno glasni, poput vrlo glasne pucnjave iz vatrenog oružja.

U automobilu se nalazio bračni par s dvoje djece, a prošli su bez povresa (osim vjerojatno zujanja u ušima) zbog toga što se šasija automobila tokom udara groma ponaša kao Faradayjev kavez jer preusmjerava ogromnu energiju oko putnika unutar vozila. Čak je jasno vidljivo kako grom udara s gornje te izlazi s donje strane vozila.

Udar groma može uništiti gume vozila, razbiti vjetrobranska stakla i uništiti elektroniku unutar vozila. Moguće je da izazove i požar, ali tad je najbolje vozilo istog trenutka napustiti što je brže moguće.

Što je Faradayev kavez?

Faradayev kavez zatvoreni je prostor u koji ne prodire elektromagnetno polje. Sastoji se od metalne mreže, odnosno kaveza unutar kojeg se nalazi električna oprema koja se na taj način štiti od djelovanja električnog polja. Faradayevim kavezom smatra se i oprema koja u građevinarstvu služi za zaštitu objekata od udara groma - gromobran. Ime je dobio prema britanskom znanstveniku Michaelu Faradayu.

Unutar Faradayevog kaveza nije moguć prijem radiovalova

Udari li munja u Faradayev kavez, npr. u automobilu ili avionu, osobe unutar kaveza ostaju sigurne jer je jakost električnog polja unutar kaveza mnogo manja od vanjske. U blizini otvora metalne oplate prodire vanjsko magnetsko polje unutar zaštićenog prostora. Jakost prodora ovisi o širini otvora u odnosu prema valnoj dužini vanjskog polja elektromagnetskog spektra.

Ako se unutar kaveza dogodi električno pražnjenje, osobe izvan kaveza su sigurne.