Svijet

Zastrašujući dug koji Putin mora platiti sjevernokorejskom Kim Jong-unu nakon tajnih sastanaka

Bliskost između lidera Rusije i Sjeverne Koreje potvrđena je njihovim zajedničkim uvjerenjem da prijete nuklearnim napadom na svoje neprijatelje i hvalisanjem moći svojih “nuklearnih snaga”.

Podrška Sjeverne Koreje Rusiji dovela je do toga da Vladimir Putin mora vratiti dug Kim Jong-unu - što je zastrašujuća mogućnost s obzirom na tekuće pokuse balističkih projektila u zemlji.

Dok SAD ima čvrst stav o testovima i želi da Ujedinjeni narodi kazne Sjevernu Koreju strožim sankcijama za sve lansirane interkontinentalne balističke projektile, ruski predsjednik Putin mogao bi tome stati na put, rekao je stručnjak za međunarodne odnose Donald Kirk, piše Daily Mirror.

Kirk sumnja da bi Kim mogao iskoristiti svoj jak odnos s Putinom kako bi osigurao da Rusija blokira svaki potez u UN-u.

Kim i Putin prvi put su se sreli 2019., u ruskom dalekoistočnom lučkom gradu Vladivostoku.

Čini se da je savezništvo ovog para samo ojačalo s vremenom, u posljednje vrijeme, zahvaljujući podršci Sjeverne Koreje ruskoj invaziji na Ukrajinu.

Ako se Putin odluči odužiti Kimu za njegovu retoričku lojalnost, mogao bi početi isporučivati ​​teško naoružanje i rezervne dijelove.

Zabrinutost je nastala jer je Sjeverna Koreja navodno dala prioritet popravku ili zamjeni svih MiG-ova i drugih lovaca, bombardera i transportnih aviona koje je predao Kimov djed, osnivač dinastije Kim Il-sung.

Kada se sovjetsko carstvo raspalo 1991., prestao je dotok pomoći iz bivšeg SSSR-a u Sjevernu Koreju.

Najneposredniji učinak ovoga bio je da je Rusija prestala prihvaćati sjevernokorejsku valutu, koja je bila gotovo bezvrijedna, kao plaćanje za širok raspon dobara potrebnih za podupiranje osiromašenog sjevernokorejske ekonomije.

Kao rezultat toga, Sjeverna Koreja je bačena u stanje siromaštva.

Čak dva miliona ljudi umrlo je od gladi ili je umrlo od bolesti, tokom onoga što je Sjeverna Koreja nazvala "mukotrpan marš" 1990-ih.

Situacija u Sjevernoj Koreji pogoršana je time što je Rusija također prestala opskrbljivati ​​Sjevernu Koreju artiklima poput mašina za fabrike, objasnio je Kirk.

Kada je Kim II Sung umro 1994. godine, izbjegao je krivicu za izgladnjivanje svojih građana i za mučenje, pogubljenje i druga kažnjavanja hiljada građana.

Nakon uspona Kim Jong Una, nasljednika treće generacije, zemlja je još dublje potonula u siromaštvo.

Postoje prijedlozi da bi Putin trebao vratiti odnose na stanje na kojem su bili prije raspada Sovjetskog carstva i pokazati podršku slanjem hrane i druge robe u Sjevernu Koreju za gotovo bescijenje.

U govoru 25. aprila na Trgu Kim II-sung, Kim je rekao da njegove vlastite nuklearne snage moraju biti "ojačane u smislu kvalitete i razmjera kako bi mogle izvoditi nuklearne borbene sposobnosti u svim situacijama ratovanja".

Prema službenoj verziji govora na engleskom jeziku koju je objavila Korejska centralna novinska agencija Pjongjanga, govorio je o svom fokusu na "razvoj nuklearnih snaga naše države najvećom mogućom brzinom".

Kim je također rekao da smatra da nuklearnu energiju treba koristiti ne samo kao "sredstvo odvraćanja", već i "kada se u ovoj zemlji stvori situacija koju uopće ne želimo".

Nastavio je rekavši da bi nuklearna sila mogla biti potrebna "kako bi se odlučno izvršila neočekivana druga misija", rekao je, misleći ako su "temeljni interesi" povrijeđeni.

Vjeruje se da je Sjeverna Koreja proizvela najmanje 60 bojevih glava kroz proizvodnju u svom glavnom nuklearnom postrojenju u Yongbyonu, oko 60 milja sjeverno od Pyongyanga.

Kim je naredio šesti, najnoviji nuklearni test Sjeverne Amerike u rujnu 2017. i smatra se da mu je sedmi test visoko na popisu prioriteta.

Nekoliko interkontinentalnih balističkih projektila bilo je dramatično prikazano na paradi prije njegova govora, uključujući najnoviji model Hwasong-17.

Ruski avioni i oružje pomogli bi u jačanju propadajućeg sjevernokorejskog arsenala, koji je Kimu od visokog prioriteta usred poziva budućeg južnokorejskog predsjednika Yoon Suk-yeola da se namjerava suprotstaviti Sjevernoj Koreji.

Vjeruje se da bi ruski naučnici, fizičari i inženjeri mogli savjetovati Sjevernu Koreju o tehnologiji koja bi mogla dovesti svijet sve bliže razornom ratu.