Politika

Zdravstvo u KS: Nisu pare problem, ali bi raspodjela mogla biti?

U dramatičnoj fazi zdravstvene krize koja potresa Sarajevo jedina pozitivna okolnost je da KS zasad ima dovoljno novaca za zdravstvene potrebe, ali bi nerealna raspodjela mogla stvoriti dodatne probleme. Planirani budžet Zavoda zdravstvenog osiguranja KS za 2021. godinu je - 484.051.000 KM.

Prijedlog finansijskog plana ZZO KS koji će se naći na raspravi i usvajanju (?) u Skupštini KS ukazuje da bi opet neki ključni segmenti mogli ostati kratkih rukava, a drugi ponovo preplaćeni. Ključno je pitanje – hoće li nova skupštinska većina ovaj put moći i znati reći „ne“ megalomanskim apetitima menadžmenta KCUS-a, kojem su dosadašnje vlade KS davale sve više novaca za sve manje posla, i da li će realno procijeniti važnost i potrebe ostalih elemenata sarajevskog zdravstva te ispraviti frapantne nelogičnosti u prijedlogu Plana?!

Ni marke za specijalizacije!?

Prva od njih i naročito alarmantna je to što u prijedlogu Finansijskog plana za 2021. godinu ni jednoj zdravstvenoj ustanovi nisu odobrene pare za nove specijalizacije. To će za posljedicu imati dalje urušavanje kadrovskog potencijala i odlazak mladih ljekara izvan Sarajeva i Bosne i Hercegovine. Ako tako ostane, već raspisani konkursi za specijalizacije morat će se poništiti. Dugoročno, posljedice ovakve politike po zdravlje građana bile bi pogubne, posebno nakon odlaska iskusnijih specijalista u penziju.

Vrlo je neobičan ovakav nemar nove Vlade KS prema nauci i edukaciji zdravstvenog kadra obzirom da je upravo ovakva praksa direktorice KCUS-a dr. Sebije Izetbegović (zanemarivanje i sprječavanje specijalizacija ljekara KCUS-a) bila predmet žestoke javne kritike i teških kvalifikacija. Finansijski stručnjaci koje smo konsultirali upozoravaju da je Plan sporan po više osnova.

Domovi zdravlja i Opća bolnica zakinuti?

Kao prvo, za JU Dom zdravlja KS, kao javnoj zdravstvenoj ustanovi koja je najviše na udaru, u odnosu na 2020. godinu finansiranje za materijalnih troškova umanjeno je za 1.050.000 KM!? Obzirom na situaciju ovo umanjenje je nelogično.

Poseban nedostatak sluha za važnost primarnog nivoa zaštite autori Plana pokazali su kada neutrošena „dodatna sredstva za ublažavanje posljedica pandemije“ iz 2020. godine u iznosu od 136.957 nisu stavili u finansijski plan za ovu godinu. Kao da je pandemija završila pa sredstva za tu namjenu nisu potrebna.

Dalje, Opća bolnica „Prim. dr Abdulah Nakaš“ na prvi pogled je finansijski mnogo bolje podržana nego lani pa se čini da su u ZZO KS i Ministarstvu zdravstva KS prepoznali veliki trud uposlenika. Opća bolnica dobila za ovu godinu dodatna 4,2 miliona KM, ali kako je „đavo u detaljima“, neophodno je naglasiti da se to povećanje odnosi samo na pokrivanje dodatnog rada (plata) nakon što je u bolnici počeo raditi Urgentni centar dinamikom 24/7 i to je povećanje samo za tu stavku.

Zatim, stavka dodijeljenih sredstva u iznosu od 1.177.164 KM odnosi se na prijem kadra na godinu dana (40 medicinskih sestara i tri inženjera medicinske radiologije) i dio će se potrošiti na konkursne procedure, ali ne i na troškove koji imaju veze sa liječenjem. Stavka „naknada za pružanje zdravstvene zaštite u Izolatoriju“ - 1.074.278KM također se odnosi na plaćanje kadra, a mali dio i na komunalne troškove novog izolatorija u bivšoj Garnizonskoj ambulanti. A tamo gdje se trebalo povećati finansiranje materijalnih troškova liječenja - cifra je ostala ista!?

Uz ovo ide i jedan nevjerovatan paradoks – samo Opća bolnica u KS plaća uslugu PCR testiranja iz svojih materijlnih troškova, dok svi ostali ovu uslugu dobijaju humanitarno!?

Zašto je KCUS opet privilegiran?

Od najava „Četvorke“ (sada „Trojke“) u Skupštini KS da će „finansiranje KCUS-a svesti na stvarni obim rada, a ne po željama direktorice Izetbegović“,sudeći po predloženom Planu neće biti ništa. Prvi sporan i sumnjiv detalj je činjenica da KCUS na početku 2021. godine ima 3.337 zaposlenih, a da se od ZZO KS finansira kao da rade 3.404 radnika!

Nadalje, ZZO KS je prilikom izrade Godišnjeg obračuna na kontu „razgraničenja“ KCUS-u sačuvao iznos od 293.038,20 KM iz stavke “dodatna sredstva za ublažavanje posljedica pandemije“, dok sredstva iz istih ovih budžetskih stavki ZZO KS nije sačuvao za potrebe Domova zdravlja, Zavoda za zaštitu studenta, Zavoda za javno zdravstvo KS. Ovdje se postavlja pitanje zašto je KCUS ponovo privilegiran?

Prijedlog finansijskog plana ZZO KS za 2021. godinu sada mora proći raspravu i nadajmo se amandmanske ispravke prije usvajanja na Skupštini KS.

Saznajemo da su amandmani spremni i dostavljeni zastupnicima SKS, a na njima je sada da dobro pretresu prijedlog Plana i tako pokažu odgovornost prema građanima u vrijeme pandemije.