Željezničar nestvarnim preokretom savladao Zrinjski i prekinuo crni niz dug 599 dana!

Željezničar je nevjerovatnim preokretom večeras uspio da dođe do pobjede nad Zrinjskim u Mostaru. Plavi su slavili sa 2:1 i prekinuli svoj veliki crni niz bez pobjede na gostovanjima, koji je trajao od 2. decembra 2020. godine i upravo pobjede Pod Bijelim brijegom identičnim rezultatom!

Dakle, Plavi su ostvarili gostujući trijumf nakon čak 599 dana.

Izdominirali su Plemići u prvom dijelu ove utakmice i zasluženo vodili 1:0, ali u nastavku se budi tim Edisa Mulalića i dolazi do preokreta golovima Hamze Gasala i Nedima Mekića, prenosi SC Sport.

Prethodno je u vodstvo Zrinjski doveo Nemanja Bilbija, a treba reći i da je velikom glupošću Plavima pomogao i Josip Ćorluka, koji je u 81. minuti dobio drugi žuti karton, no krenimo od početka:

Već u 2. minuti je opasno zaprijetio Zrinjski, ali Mario Ćuže je zakasnio na ubačaj Franka Sabljića sa strane. Potom je slabo šutirao Nemanja Bilbija i Vedad Muftić je uhvatio loptu.

Pomalo neočekivano, ali onda je nakratko inicijativu preuzeo Željezničar i u nekoliko napada opasno zaprijetio. Posebno se izdvaja 9. minut i šut Semira Štilića, koji je ipak završio pored gola.

U 14. minuti Muftić pokazuje veliku nesigurnost i ispada mu lopta, ali na njegovu sreću napadač Zrinjskog nije mogao do nje…

U 20. minuti veliki nalet Plemića. Prvo je izblokiran Bilbija, potom Muftić brani šut Petra Sučića s distance, a onda loptu pored gola šalje Matija Malekinušić.

Samo tri minute poslije nova velika šansa za Bilbiju. Izašao je iskosa s lijeve strane sam pred Muftića, ali mladi golman Želje ga zaustavlja. U 25. minuti Ćuže se fenomenalno snalazi i prebacuje jednu tešku loptu preko Muftića, ali Aleksandar Kosorić je s gol-linije izbija u polje.

Nije se dugo čekalo na novu šansu za Zrinjski, a ovaj put Malekinušić iskosa s desne strane šalje loptu pored stative.

Veliku dominaciju Zrinjski je krunisao u 36. minuti. Iz slobodnjaka s desne strane sjajno je ubacio Almir Bekić na prvu stativu, a tamo je u skoku Bilbija nadvisio Edina Cocalića i pogodio za 1:0.

U finišu prvog dijela se tresla i prečka Plavih nakon novog ubačaja Bekića iz slobodnjaka. Senić je tada šutirao glavom, ali nije imao sreće da pogodi mrežu… U posljednjim sekundama je iz daljine svoj šut oprobao Nedim Mekić, ali sjajno je to odbranio Antonio Soldo.

Na startu drugog dijela je Željo pokušao zaprijetiti iz kornera. Dva puta je udarac iz ugla izveo Semir Štilić, ali opasnosti po Plemiće nije bilo. U narednom napadu već velika šansa za Zrinjski, ali Niko Janković iz odlične pozicije pogađa Bilbiju…

u 56. minuti Janković ubačajem pronalazi Bilbiju, ali on šutira ravno u Muftića.

Najbolju akciju na utakmici Željo je odigrao u 58. minuti, ali Santosov šut je ukrotio Soldić.

U 64. minuti hladan tuš za Mostarce! Rezervista Hamza Gasal se dugo namještao na desnoj strani, potom sjajno šutirao lijevom nogom i pogodio dalji ugao gola na kojem je stajao Soldo! 1:1.

Mogao je Željo do preokreta u 68. minuti, ali Štilić iz idealne pozicije šutira direktno u Soldu. Prethodno je još jednom sjajno prošao Gasal, koji je bio najbolji u redovima Plavih večeras.

Pet minuta poslije indisponirani Štilić je upropastio još jednu veliku šansu za Želju. Primio je loptu na 12-13 metara od gola, ali onda se predugo namještao i izgubio je.

Na ulasku u posljednjih deset minuta Ćorluka pravi potpuno nepromišljen potez i na 60 metara od svog gola ruši Santosa, te za to dobija drugi žuti karton i isključenje.

Već u 83. minuti Željezničar koristi brojčanu nadmoć na terenu i dolazi do preokreta! Štilić je ostavio loptu Mekiću na 20 metara, a on odmjerenim udarcem trese mrežu za 1:2!

U 89. minuti Matej Šakota propušta kazniti konfuziju u odbrani Želje, a u nadoknadi je rezervista Dženan Haračić mogao postići i treći gol za Plave, ali bio je sebičan i traljavo šutirao.

Do kraja je ostalo 1:2.

Premijer liga BiH, 2. kolo:

Zrinjski – Željezničar 1:2 (Bilbija 36’ / Gasal 64’, Mekić 83’)

Stadion: Pod Bijelim brijegom (Mostar). Gledalaca: 2.500 Sudija: Mirza Kazlagić (Cazin). Žuti kartoni: Malić, Gasal, Beća (Željezničar). Crveni karton: Ćorluka (Zrinjski)

Zrinjski: Soldo, Bekić, Barišić (od 46. Magdić), Senić, Ćorluka, Sučić 8od 65. Kamenar), Savić, Malekinušić (od 65. Šakota), Ćuže (od 65. Jukić), Bilbija i Sabljić (od 46. Janković).

Željezničar: Muftić, Vego (od 55. Malić), Kosorić, Cocalić, Galić, Mekić, Hodžić (od 71. Hajdarević), Santos, Štilić (od 87. Beća), Subašić (od 46. Gasal) i Beganović (od 87. Haračić).