Željo pao bez ispaljenog metka, Široki Brijeg osvojio bodove u Bijeljini

Dobar niz rezultata Željezničara prekinut je danas na Mokrom Docu, gdje je ekipa Posušja u 14. kolu Premijer lige savladala Plave sa 2:0.

Većim dijelom utakmice Željo je izgledao nemoćno i bezidejno u napadu, a doprinijela je tome i dobra partija odbrane Posušja. Golove za domaće su postizali Luka Lučić u 21. i Dominik Begić u 85. minuti susreta. Željo je pao bez ispaljenog metka budući da je odigrao očajan meč i nije stvorio faktički nijednu pravu šansu.

Za Posušje je ovo tek drugi trijumf sezone, pa je i dalje u opasnoj zoni na pretposljednjem mjestu sa 11 bodova. Željezničar ima 18 i sedmoplasirani je.

Posušje je bolje otvorilo meč i zaprijetilo nekoliko puta, a u 21. minuti je stiglo i do prednosti. Tada je dosuđen slobodan udarac na ivici kaznenog prostora, loptu je namjestio Luka Lučić i lukavo pogodio za 0:1.

Šutirao je po zemlji ispod živog zida, a Josip Bender je bio nemoćan i nije bio ni blizu da odbrani taj udarac.

U 26. minuti je Željo imao lijepu šansu, ali Crnčević je slabo šutirao iz odlične pozicije, a neko ga je uspio i izblokirati i skrenuti loptu u korner.

Nakon ubačaja iz kornera Vrhovac šutira pored gola, a finiš prvog dijela je pripao domaćim. Imali su nekoliko dobrih napada preko Milanovića i Barišića, a najbliže postizanju gola bili su u 41. minuti. Prvo je izblokiran šut Barišića iz slobodnjaka, a potom i Lauša sa 14-15 metara. Izblokirao ga je Kosorić.

Viđena je u finišu prvog dijela i jedna gužva u petercu Želje, ali je Bender uhvatio loptu. Vidjeli smo i jednu veliku šansu za Želju u posljednjim sekundama prvog dijela. Vrhovac nakon kornera nije uspio poslati loptu u gol koji je bio gotovo prazan nakon greške Baćaka.

Drugo poluvrijeme ofanzivno započinje Željezničar, a u 53. minuti Mujezinović sa 20 metara šutira sjajno, ali lopta ide malo pored gola.

U 61. minuti je Posušje moglo do 2:0. Izigrali su domaći odbranu Željezničara, Luka Begić je dobro šutirao, a vrhovima prstiju je tu loptu pored stative skrenuo Bender…

Nekoliko minuta poslije Bojo pada u kaznenom prostoru nakon duela s Barišićem, ali dobija samo žuti karton zbog simuliranja. Potom iz slobodnjaka na drugoj strani opet prijeti Lučić, ali ovaj put lopta ide pored gola.

Željezničar je pokušavao do kraja da stvori pritisak, ali njegovi napadi danas zaista nisu izgledali dobro te se Posušje s lakoćom odbranilo. U 85. minuti je Posušje stiglo do drugog gola i ovjerilo svoj trijumf. Nakon jednog prekida nastala je gužva pred Benderovim golom, lopta se nekoliko puta odbijala, a na kraju je lijepim udarcem u mrežu šalje rezervista Dominik Begić.

Tako je postavio konačnih 2:0.

Široki Brijeg je osvojio tri boda na gostovanju u Bijeljini te tako ostavio domaćeg Radnika zakucanog na dnu tabele.

Gosti su poveli već u 12. minuti. Bila je to lijepa i jednostavna akcija, Ćavar rutinski pogodio nakon ubačaja Medića.

Zatim su Bijeljnici imali priliku da izjednače preko Markovića u 24. minuti, ali u situaciji “jedan na jedan” kao pobjednik je izašao vratar Širokog Miškić. Kazna za neiskorištenu šansu stigla je domaće tri minute kasnije i to na sličan način kako su primili prvi gol. Ovog puta ubacio je Lukić, a mrežu Radnika zatresao Brekalo.

Do kraja poluvremena bilo je još nekoliko solidnih prilika na obje strane, rezultat se nije mijenjao.

Radnik je nakon odmora bio nešto ofanzivniji, što se izabranicima Vlade Jagodića isplatilo u 57. minuti, kada je rezervista Šarić pogodio nakon centaršuta Blagojevića iz slobodnog udarca sa strane.

Kako je vrijeme odmicalo, domaćini su vršili sve veći pritisak, ali Miškića ipak nisu uspjeli savladati po drugi put te je meč okončan trijumfom Širokog Brijega.