Vijesti

Žestoke poruke iz Mostara: Uništavanje Partizanskog groblja djelo je neonacističke grupe kojom rukovodi politika

U povodu devastacije Partizanskoga spomen groblja u Mostaru, skupina građana okupljena oko Udruženja antifašista i boraca NOR-a Mostar održala je u četvrtak ispred tog nacionalnog spomenika BiH mirni protest s kojeg je poručeno da je ovo okupljanje glas za slobodu, razumijevanje, Mostar i BiH.

"Ključna stvar je da policija ovaj vandalski čin istraži jer ovo nisu uradile grupice maloljetnika nego dobro organizirana neonacistička grupa koja godinama djeluje u Mostaru, rukovođena pojedincima iz politike i štićena od pojedinaca iz policije", istaknuo je predsjednik Saveza antifašista i boraca NOR-a Sead Đulić.

Đulić: Policija mora djelovati

Podsjetio je kako je prvi put na ovaj vandalski čin na Partizanskom groblju reagirala i međunarodna zajednica, izrazivši uvjerenje da će obnova krenuti ove godine, ali sa zaštitnom ogradom i policijskim osiguranjem.

"Okupili smo se iz nekoliko razloga. Da kažemo da nas ima i da više nećemo da šutimo. Bili smo poprilično tihi i čekali da vlast uradi ono što joj je zadaća. Da nas zaštiti, i nas, kao i imovinu. Prije dva dana pređena je crvena linija. Ovo je klasičan teroristički čin. Svako drugačije nazivanje je relativiziranje stvari. I ovo je pucanj u državu. Vrijeme je da o tome ozbiljnije govorimo. Svemu treba kontekst gledati u izmjenama Zakona o unutrašnjim poslovima, kao i rezultatima sastanka u Briselu. Tu je i kontinuirana politika Dragana Čovića, koji propagira ideje neofašizma i neonacizma, upakovanih u celofan. Bojim se da će sljedeća akcija biti u našim avlijama i dvorištima“, kazao je Đulić.

Podsjetio je na ranija iskustva i nedaće kroz koja su prošli građani Mostara.

“Slijede li nam trake ili pozivi za bijele čaršafe kao 1993. godine? Svi koji šute doći će na red. Moramo o tome govoriti. Ovo groblje svjedoči da se u ovom gradu i zemlji može živjeti drugačije od onoga što nam žele ponuditi. Zato ćemo se svim sredstvima boriti da nemani iz prošlosti satjeramo u mišiju rupu“, rekao je Đulić.

Podršku građanima Mostara dali su i članovi Udruge veterana Domovinskoga rata i antifašista (VeDRA) iz Hrvatske.

Njihov predsjednik Ranko Britvić istaknuo je kako ovaj nemili događaj nije događaj samo jedne države, jednog grada, nego cijele regije, Evrope pa i svijeta.

Britvić: Ovo je neko lomio satima

"Ovo je nečuveni čin sustavnog rušenja jednog groblja i meni, kao aktivnom članu MUP-a, nitko ne može reći da se ne mogu otkriti počinitelji. Ovo su ljudi lomili satima i ovo nikako nije incident", podvukao je Britvić.

Izrazio je uvjerenje da će najprije javnost ovoga kraja reagirati na ovaj nemili događaja, a zatim da će i institucije uraditi svoj dio posla.

"Recimo neofašizmu 'ne'. Dolazak na ovo okupljanje glas je za slobodu, za razumijevanje, za Mostar, za BiH", poručili su iz UABNOR-a Mostar.