Svijet

Znači li novi zakon u Švedskoj zaokret u borbi protiv korone?

Švedska je jedina evropska zemlja koja nije uvela stroge mjere u suzbijanju širenja koronavirusa. Iako je broj umrlih od posljedica Covida-19 zadnjih par dana u porastu, još je prerano reći je li odluka švedskih vlasti bila ispravna ili pogubna za njihov narod.

Službenih informacija o uvođenju strožih mjera još uvijek nema, no jučer, 16. aprila, švedski je parlament donio zakon koji vladi dozvoljava donošenje određenih mjera kako bi se zaustavilo širenje virusa. Zakon će stupiti na snagu 18. aprila i vrijedit će do 30. juna.

U teoriji, ovo znači da bi vlada mogla uvesti strožije mjere od kojih su do sada zazirali. To bi značilo da mogu, bez konzultiranja parlamenta, zatvoriti škole, restorane, teretane ili bilo koje drugo preduzeće ako misle da bi ta odluka mogla spasiti živote, piše Local.

U praksi, strože mjere mogu uvesti samo ako se nalaze u situaciji koja je toliko hitna da nemaju vremena za raspravu u parlamentu, a parlament ima pravo opozvati svaku mjeru nakon što ona stupi na snagu. Uvođenje policijskog sata bez prethodne rasprave u parlamentu je nemoguće uvesti.

O ovom su se zakonu, koji je prije sedam dana bio još samo prijedlog zakona, međunarodni mediji raspisali tvrdeći kako se radi o "zaokretu u švedskom eksperimentu". No, on u ovom obliku još uvijek ne znači velike promjene za Švedsku.

Premijer Stefan Löfven prošli vikend je upozorio kako će "hiljade života biti izgubljeno", da će borba trajati nekoliko mjeseci i da se možda nisu za njeg dovoljno dobro pripremili.

Međutim, uvođenja konkretnih strožih mjera nije bilo. Jedina novost koju je danas donio je produljenje zabrane putovanja u Švedsku za još 30 dana.