kukci-kiborzi

Žohari su neuništivi, a sad su im naučnici dali i supermoći

Foto: Freepik

Žohari posjeduju jedinstvenu sposobnost snalaženja u uskim prostorima, jedu gotovo sve i podnose teške uvjete okoline. Te ih kvalitete čine idealnim kandidatima za misije potrage i spašavanja uz kibroška pojačanja, kao i za kontroverzne misije nadzora.

Naučni tim sa Univerziteta u Osaki u Japanu i Univerziteta Diponegoro u Indoneziji razvio je u tom smislu biohibridni sistem za kontrolu tih insekata pomoću elektroničkih naprtnjača.

Mochammad Ariyanto, inženjer mašinstva sa Univerziteta Diponegoro i glavni autor istraživanja koje je objavljeno u časopisu Soft Robotics, pojasnio je s kakvim su se izazovom on i njegovi kolege pozabavili.

Stvaranje malog funkcionalnog robota je izazovno. Željeli smo zaobići tu prepreku održavajući stvari jednostavnima, rekao je.

Umjesto razvoja zamršenih robota, koristili su madagaskarske siktave žohare (Gromphadorhina portentosa) opremljene senzorima za kretanje i okoliš, kao i usađenim elektrodama za usmjeravanje njihovih kretanja.

Sistem tima, nazvan biohibridni navigacijski sistem, temeljen na ponašanju (BIOBBN), koristi dva navigacijska algoritma - jedan za jednostavna okruženja, a drugi za složen teren.

Prvi navigacijski sistem mogao je koristiti glomazniji i teži elektronički ruksak, dok je drugi trebao biti kompaktniji i lakši kako bi se prilagodio složenoj navigaciji terenom, objašnjavaju autori navedene studije.

Kako bi testirali svoje kiborg kukce, tim je napravio poligon s preprekama koji sadrži pijesak, kamenje i drvo. Žohari su se prvenstveno kretali samostalno, odgovarajući na elektroničke poticaje kada je to bilo potrebno.

Taj algoritam… iskoristio je prirodno ponašanje žohara, kao što je praćenje zidova i penjanje, za navigaciju oko i preko prepreka, ističu autori istraživanja.

Ti takozvani bug-botovi mogli bi pomoći u inspekcijama i naporima pretraživanja nakon događaja katastrofe, šaljući podatke iz opasnih okruženja.

Vjerujem da naši kukci-kiborzi mogu postići ciljeve s manje truda i snage od čisto mehaničkih robota, smatra Keisuke Morishima sa Univerziteta u Osaki.

Iako je njihov potencijal neosporan, ipak ostaju etička pitanja u vezi s njihovom upotrebom.