Svijet

Zbog majmunskih boginja proglašeno vanredno stanje u New Yorku

Raport.Ba
vakcine majmunske boginje

Guvernerka New Yorka Kathy Hochul proglasila je vanredno stanje u toj saveznoj američkoj državi usred izbijanja majmunskih boginja.

“Proglašavam vanrednu situaciju u državi u slučaju katastrofe kako bismo ojačali naše stalne napore u borbi protiv širenja majmunskih boginja“, navela je Hochul kasno sinoć u objavi na Twitteru.

Ona je također rekla da će taj potez omogućiti vlastima da brže reaguju i da utire put medicinskom osoblju da preduzme dalje korake koji će pomoći da se više Njujorčana vakciniše.

Svaki četvrti slučaj majmunskih boginja u SAD-u je u New Yorku. Do 29. jula, New York je prijavio 1.383 slučaja majmunskih boginja.

“Radimo danonoćno kako bismo osigurali više vakcina, proširili kapacitete za testiranje i educirali Njujorčane kako da ostanu sigurni“, rekla je Hochul.

Ranije u petak, Brazil i Španija potvrdili su prve smrtne slučajeve uzrokovane majmunskim boginjama izvan Afrike.

Svjetska zdravstvena organizacija je prošle sedmice proglasila globalnu zdravstvenu vanrednu situaciju zbog tekuće epidemije majmunskih boginja.

majmunske boginje New York vanredno stanje Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu