Jasni propisi

Ako ostanete bez goriva na autoputu u Njemačkoj kazna je poprilično visoka

Raport.Ba
bez goriva na cesti freepik
Foto: Freepik

Ostati na autoputu zbog toga što ste ispraznili rezervoar s gorivom ili bateriju električnog automobila?! U Njemačkoj se to ozbiljno kažnjava. Naime, za to postoji podloga u zakonu, a i policija kažnjava vozače koji na cesti ostanu zbog praznog rezervoara ili baterije. Nije da se to dogodilo naglo, postoje znakovi upozorenja na instrument tabli da ste na rezervi ili da je baterija na rubu pražnjenja.

Kazna je 35 eura, ali će vozači uglavnom platiti 70 eura. Zašto? Ako se zaustavite duže od tri minute na autoputu, to se računa kao parkiranje (na autoputu), na mjestu gdje se to ne smije. Na to se dodaje jedan kazneni bod, a moguće je daljnje povećanje novčane kazne ako policija utvrdi da ste se zaustavili na opasnom mjestu ili ako dođe do saobraćajne nesreće, koju je prouzročilo zaustavljanje vozila.

kazne Njemačka prazan rezervoar Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu