Amazon će morati platiti 2,5 milijardi dolara za novčane kazne i naknade kupcima u nagodbi s američkim regulatorom FTC-om, zbog optužbi da je manipulativno navodio potrošače na kupovinu pretplate za Amazonov premium servis Prime, saopćio je FTC u četvrtak.
Iako se radi o pobjedi za potrošače i za FTC, iznos nagodbe je relativno bezbolan za Amazon jer taj američki gigant ostvaruje prihod od 2,5 milijarde svaka 33 sata. Vijest uopće nije utjecala na dionice Amazona.
U sklopu nagodbe, oko 35 miliona Amazonovih korisnika u SAD ima pravo na povrat novca, koji će im se isplaćivati iz fonda teškog 1,5 milijardi dolara, saopćio je FTC. Amazon će također morati platiti i milijardu dolara kazne zbog nepoštenih aktivnosti. Kao dio nagodbe, Amazon nije priznao kršenje bilo kakvih propisa.
Korisnici koji su se pretplatili na Prime između juna 2019. i juna 2025. godine kroz određene akcijske ponude, i koji su nakon toga koristili neke Prime usluge automatski će dobiti isplatu od 51 dolara, stoji u sudskim dokumentima.
Nagodba također omogućava kupcima podnošenje zahtjeva za isplatu ukoliko su u tom periodu pokušali otkazati uslugu Prime i pritom nisu uspjeli. Iz Amazona su u saopćenju kazali da im nagodba omogućava da krenu dalje i da će se i dalje “fokusirati na kupce.”
U sklopu nagodbe Amazon je obećao da će napraviti “jasno i primjetno” dugme na svojoj web stranici kojeg korisnici mogu pritisnuti da odbiju ponudu za pretplatu na Prime, i koji će olakšati otkazivanje te usluge. Amazon je također obećao da će jasnije istaknuti uvjete usluge novim pretplatnicima, i da će plaćati neovisne vanjske kontrolore koji će pratiti Amazonovu usklađenost s tim pravilima.