Pristali na isplatu

Amazon pristao na nagodbu: Platit će 2,5 milijarde dolara, ali neće ni osjetiti

Zbog optužbi da je manipulativno navodio potrošače na kupovinu pretplate za premium servis Prime
Raport.Ba
prime

Amazon će morati platiti 2,5 milijardi dolara za novčane kazne i naknade kupcima u nagodbi s američkim regulatorom FTC-om, zbog optužbi da je manipulativno navodio potrošače na kupovinu pretplate za Amazonov premium servis Prime, saopćio je FTC u četvrtak.

Iako se radi o pobjedi za potrošače i za FTC, iznos nagodbe je relativno bezbolan za Amazon jer taj američki gigant ostvaruje prihod od 2,5 milijarde svaka 33 sata. Vijest uopće nije utjecala na dionice Amazona.

U sklopu nagodbe, oko 35 miliona Amazonovih korisnika u SAD ima pravo na povrat novca, koji će im se isplaćivati iz fonda teškog 1,5 milijardi dolara, saopćio je FTC. Amazon će također morati platiti i milijardu dolara kazne zbog nepoštenih aktivnosti. Kao dio nagodbe, Amazon nije priznao kršenje bilo kakvih propisa.

Korisnici koji su se pretplatili na Prime između juna 2019. i juna 2025. godine kroz određene akcijske ponude, i koji su nakon toga koristili neke Prime usluge automatski će dobiti isplatu od 51 dolara, stoji u sudskim dokumentima.

Nagodba također omogućava kupcima podnošenje zahtjeva za isplatu ukoliko su u tom periodu pokušali otkazati uslugu Prime i pritom nisu uspjeli. Iz Amazona su u saopćenju kazali da im nagodba omogućava da krenu dalje i da će se i dalje “fokusirati na kupce.”

U sklopu nagodbe Amazon je obećao da će napraviti “jasno i primjetno” dugme na svojoj web stranici kojeg korisnici mogu pritisnuti da odbiju ponudu za pretplatu na Prime, i koji će olakšati otkazivanje te usluge. Amazon je također obećao da će jasnije istaknuti uvjete usluge novim pretplatnicima, i da će plaćati neovisne vanjske kontrolore koji će pratiti Amazonovu usklađenost s tim pravilima.

Amazon kazna Prime Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu