Počela je nova era energetske sigurnosti na Zapadnom Balkanu, poručeno je iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini nakon potpisivanja Sporazuma između BiH i Hrvatske o Južnoj interkonekciji.
Podsjetimo, Sporazum su potpisali predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto i hrvatski premijer Andrej Plenković.
"Sjedinjene Države, Hrvatska i Bosna i Hercegovina potpisale su izjavu o namjeri podrške gasovodu Južne interkonekcije - transformativnom projektu koji BiH daje direktan pristup pouzdanom ukapljenom prirodnom gasu. Ovo partnerstvo jača energetsku nezavisnost i okončava ovisnost o ruskom gasu", naglasili su iz Ambasade SAD u BiH.