politička kriza

Ambasador Damir Arnaut za Raport: Ključni akteri u Njemačkoj u potpunosti razumiju situaciju u BiH. Detalji su ključni

Koliko je važno da su na pozicijama ambasadora Bosne i Hercegovine u svijetu kompetentni, sposbni i ljudi koji će štititi interese države Bosne i Hercegovine, posebno pokazuje aktuelna situacija u našoj zemlji u kojoj Milorad Dodik, SNSD i njihovi saveznici danima vrše udar na ustavni poredak, a u svijet istovremeno žele poslati lažnu i iskrivljenu sliku kako se oni tobože brane od udara na entitet RS i Dejtonski mirovni sporazum.

Važna uloga ambasadora

Naime, upravo ambasadori BiH širom svijeta u ovim teškim danima za zemlju imaju ogromnu i važnu ulogu da u zemljama domaćinima, naravno u skladu s dobrom diplomatskom praksom i konvencijama koje regulišu tu oblast, ulože maksimum napora kako bi što više doprinijeli promociji istine, činjenica o aktuelnoj situaciji i zaštiti državnih interesa Bosne i Hercegovine.

Među najaktivnijim ambasadorima BiH koje je imenovao aktuelni saziv Predsjedništva BiH ističe se Damir Arnaut, ambasador BiH u Njemačkoj .

Arnaut je inače jedan od bh. ambasadora čijem se imenovanju najviše i javno protivio Milorad Dodik, predsjednik RS, koji je svojevremeno prijetio da Željka Cvijanović neće dati saglasnost za Arnautovo imenovanje, ali je u konačnici Dodik morao popustiti.

Dodik i predsjednik NSRS Nenad Stevandić u zadnje vrijeme često „prozivaju“ Arnauta zbog njegovih aktivnosti na zaštiti i promociji interesa države BiH.

Režimu u RS je zasmetala i reakcija Njemačke koja je ove sedmice pozvala bosanskohercegovački entitet RS da poštuje suverenitet i teritorijalni integritet države BiH, a unutrašnje i vanjske političke aktere da zaštite suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost države Bosne i Hercegovine“.

Podrška Njemačke cjelovitoj i nezavisnoj državi BiH

U jednoj od najkonkretnijih reakcija iz svijeta na udar na ustavni poredak BiH, Njemačka je iskazala podršku BiH i upozorila da „zadržava pravo da uvede lične i specifične sankcije kao odgovor na promjenu sigurnosne situacije u RS.“

Raport je ambasadora Damira Arnauta pitao koliko je za BiH važna podrška Njemačke, odnosno koliko je važno razumijevanje aktuelne situacije u BiH u toj zemlji iz koje dolazi i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt.

„Fokus aktivnosti je na pravilnom razumijevanju svih detalja aktuelne situacije od strane ključnih njemačkih aktera: članova Bundestaga, relevantnih ministarstava, te medija. Detalji su, u tom smislu, ključni.

S pravne strane, da postoji razumijevanje da ovo što se dešava u entitetu RS, jeste krivično djelo i da su ga počinili brojni akteri, ne samo predsjednik RS, već i članovi Vlade RS. Da se pojasne nadležnosti naših institucija i da im se pruži podrška da djeluju.

Također, važno je razumijevanje da je međunarodna zajednica integralni dio našeg sistema i da je njena proaktivna uloga propisana međunarodnopravnim aktima.“- kaže Arnaut.

Pojačati snage EUFOR-a

Ambasador Arnaut dalje pojašnjava značaj svjesnosti o tome da se udarom na ustavni poredak BiH iz entiteta RS, nisu upustili svi politički predstavnici jednog naroda, nego taj udar predvodi jedna stranka potpomognuta s manjim brojem političkih partnera.

„Sa političke tačke gledišta, bitno je da se razumije da se u ovo krivično djelo nisu upustili predstavnici naroda, već dijela jedne političke stranke i njenih satelita.

Da je opozicija iz RS zauzela odgovoran stav, pa čak i patriotski ako gledate i samo interese srpskog naroda da oni i njihova EU budućnost ne budu talac režima.

Istovremeno, da je potreban oprez sa političarima koji su omogućili Dodiku da se ovoliko osili kada su mu 2018. dali četvrtog delegata, ali i sa onim koji su 2022. zbog svojih ličnih interesa ponovili tu grešku i grčevito se borili za Dodikov ulazak u vlast, govorili da se promijenio ili pak branili njegova odugovlačenja sudskog procesa zbog navodnih zdravstvenih razloga, za što je i sam Dodik priznao da je bio samo izgovor. „ -kaže ambasador Arnaut.

U konačnici, kaže Arnaut trenutno najvažnije pitanje za Bosnu i Hercegovinu je da se očuva mir i da se sigurnosna situacija stabilizira.

Komentirajući to što je EUFOR najavio dodatne snage u BiH, ambasador Arnaut ocjenjuje da bi to doprinijelo stabilizaciji sigurnosnih prilika u zemlji, ali ističe da to pojačanje ne bi smjelo uključiti snage iz Hrvatske.

„Konačno, sa strateške tačke, potenciram da treba učiniti sve da se sigurnosna situacija stabilizuje, uključujući kroz upućivanje dodatnih snaga u EUFOR misiju.

To, naravno, ni u kom slučaju ne smije uključivati snage iz Hrvatske, jer prema Daytonskom sporazumu ne postoji pravni osnov da zemlje potpisnice služe u vojnim misijama na našem teritoriju, a takvo što bi i značajno zakomplikovalo postojeće stanje.

Ono što mi posao značajno olakšava je vrhunsko razumijevanje ovih pitanja od strane Njemačke i njihov interes da situacija ne izmakne kontroli, što su dva razloga zbog kojih je upravo ova zemlja uvela najrobusnije sankcije RS još znatno prije ove krize.“- zaključuje ambasador Arnaut za Raport.