Strateška saradnja

Američka ambasada i AmCham podržali reforme Zavoda zdravstvenog osiguranja KS i razvoj digitalnog zdravstva

Raport
Piše: Raport
L 64b7df73d28dd7495b88471ec303cc2a

Okrugli sto pod nazivom „Budućnost digitalnog zdravstva u Kantonu Sarajevo“, u organizaciji Američke trgovačke komore u Bosni i Hercegovini (AmCham BiH), održan je danas u Sarajevu uz učešće Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo i Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo.

Događaju su prisustvovali otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH John Ginkel, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Muamer Kosovac, ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović, kao i predstavnici javnog i privatnog sektora.

Tokom događaja upriličeno je i svečano potpisivanje Memoranduma o sporazumijevanju između Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo i AmCham BiH, čime je dodatno potvrđena institucionalna podrška razvoju i unapređenju digitalnog zdravstva u Kantonu Sarajevo.

Memorandum predviđa jačanje dijaloga kroz zajedničke aktivnosti usmjerene na unapređenje sistema zdravstvenog osiguranja, razvoj savremenih digitalnih rješenja, kao i primjenu dobrih međunarodnih praksi u oblasti upravljanja, transparentnosti i zaštite prava osiguranika.

Otpravnik poslova Ambasade SAD-a u BiH John Ginkel naglasio je da memorandumi predstavljaju jasnu posvećenost saradnji, inovacijama i poboljšanju kvaliteta života građana Kantona Sarajevo.

„Jedan od razloga zašto volimo i podržavamo ovakve projekte jeste činjenica da su u skladu sa strategijom globalne zdravstvene zaštite administracije predsjednika Trumpa pod nazivom ‘Amerika na prvom mjestu’, koja kao prioritet postavlja jačanje lokalnih zdravstvenih sistema u drugim zemljama, unapređenje saradnje javnog i privatnog sektora te otvaranje novih tržišta za američke kompanije širom svijeta“, rekao je Ginkel.

Dodao je da Sjedinjene Američke Države žele biti poželjan partner i lider u globalnom zdravstvu, posebno u oblastima tehnologije, nauke i medicine, te da će građani Bosne i Hercegovine od te saradnje imati konkretne koristi.

Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Muamer Kosovac istakao je da Zavod raspolaže razvijenim centralnim informacionim sistemom, koji predstavlja temelj za daljnji razvoj digitalnih servisa, te da potpisani Memorandum stvara dodatni okvir za realizaciju novih projekata i unapređenje usluga prema osiguranicima.

Naglasio je da su dosadašnji rezultati digitalne transformacije rezultat sinergije Zavoda, Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo i drugih institucija Kantona Sarajevo, te da je takav koordiniran pristup ključan za nastavak reformi u zdravstvenom sistemu.

Posebno je ukazao na značaj podrške Ambasade SAD-a u BiH i AmCham BiH reformskim procesima, jačanju transparentnosti, institucionalne odgovornosti i savremenog upravljanja, ističući da to potvrđuje da su reformski pravci koje Zavod provodi prepoznati i relevantni i u širem međunarodnom kontekstu.

Ministar zdravstva Kantona Sarajevo Enis Hasanović poručio je da su Sjedinjene Američke Države strateški partner Bosne i Hercegovine u svim oblastima, te da zdravstvo ne treba biti izuzetak.

„Želimo unaprijediti, digitalizirati i izgraditi savremen zdravstveni sistem koji će biti dostupan pacijentima, ali i prilagođen ljekarima, kako bismo zdravstvenim radnicima olakšali pristup sistemu i omogućili bržu i kvalitetniju zdravstvenu uslugu“, naveo je Hasanović.

U okviru okruglog stola održana je i panel-diskusija posvećena procesima modernizacije zdravstvenog sistema, regulatornom okviru, kao i pregledu realizovanih i planiranih projekata digitalizacije zdravstva u Kantonu Sarajevo.

Američka ambasada Kanton Sarajevo Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu