Snage za specijalne operacije SAD-a izvele su u četvrtak rano ujutru, kako je Pentagon nazvao "uspješnu" protuterorističku misiju na sjeverozapadu Sirije. No, rizični napad komandosa na onoga za kojeg se vjerovalo da je vođa Al Kaide došao je usred izvješća s mjesta događaja da je nekoliko civila, uključujući djecu, možda ubijeno ili ozlijeđeno, piše New York Times.
Američki helikopteri prevezli su komandose na položaj ubrzo nakon ponoći, okružujući kuću u Atmehu, gradu blizu granice s Turskom u pokrajini Idlib koju drže pobunjenici, tvrde američki analitičari koji prate izvješća sirijskih društvenih medija i Sirijski opservatorij za ljudska prava.
Uslijedio je dug, napet sukob, s helikopterskim zvučnicima koji su na arapskom zvali upozorenja ženama i djeci u kući da se evakuiraju, prema društvenim mrežama i iskazima svjedoka. Nakon otprilike dva sata izbila je velika bitka, s RPG-ovima i drugom vatrom koja je dolazila iz kuće i okolnih zgrada prema Amerikancima.
Tokom operacije jedan od američkih helikoptera doživio je mehanički problem, prisilno je sletio, a kasnije su ga uništili američki jurišni avioni. U nekom trenutku su američki komandosi i njihovi preostali helikopteri odletjeli, rekli su svjedoci.
Nedugo poslije ponoći u četvrtak u Washingtonu, John F. Kirby, glasnogovornik Pentagona, dao je sažetu izjavu: “SAD Snage specijalnih operacija pod kontrolom Centralnog zapovjedništva SAD-a provele su večeras antiterorističku misiju na sjeverozapadu Sirije. Misija je bila uspješna. Nije bilo američkih žrtava. Više informacija bit će poznato čim budu dostupne.”
Video s mjesta događaja na društvenim mrežama pokazuje kako ljudi izvlače tijela najmanje devet muškaraca, žena i djece iz ruševina teško oštećene kuće, rekao je Charles Lister, direktor programa za Siriju i borbu protiv terorizma i ekstremizma sa sjedištem u Washingtonu. , koji je pratio video zapise i web stranice za praćenje aviona.
Svjedoci su sugerirali da je američka protuvatra na kuću prouzročila štetu, ali visoki američki vojni dužnosnik rekao je da je unutar kuće došlo do eksplozije koju nije izazvala američka vatrena moć, već je vjerovatnije da je meta napada raznijela samog sebe.
#URGENT
— Moussa Al-Hassan (@MHReports) February 2, 2022
Les hélicoptères américains #US ouvrent le feu sur la maison. pic.twitter.com/QdE1I0VosQ
Veličina, opseg i trajanje bitke upućuju na to da je meta napada vjerovatno bila visoka osoba iz Qaide, rekao je g. Lister. Činjenica da su Sjedinjene Države riskirale slanje komandosa, a ne samo izvođenje zračnih napada, također sugerira da je fokus napada bila visoka osoba.
Američki dužnosnici odbili su identificirati ono što se naziva "visokovrijednom" metom, čekajući DNK analizu, ali su rekli da bi administracija mogla objaviti te informacije već u četvrtak. Dužnosnici su odbili komentirati radi li se o visokorangiranom regionalnom vođi Kaide, ili čak o samom najvišem vođi terorističke skupine, Aymanu al-Zawahriju, za kojeg se vjeruje da se nalazi u nepristupačnim graničnim područjima između Afganistana i Pakistana.
Bijela kuća je u srijedu navečer brujala o nečemu tajnovitom, a dužnosnici Pentagona bili su neobično šutljivi o detaljima misije.
Doista, napad komandosa helikoptera je bio sličan napadu u oktobru 2019. koji je kulminirao smrću Abu Bakra al-Baghdadija, vođe Islamske države. Taj prepad dogodio se nedaleko od onog u četvrtak.
G. Lister je rekao da područje Atmeh ima prepune kampove koje pripadnici Kaide koriste za skrivanje među ljudima raseljenim zbog sukoba.
Pokrajina Idlib dom je mnogih nasilnih islamskih ekstremističkih skupina, kojima dominira Hayat Tahrir al-Sham, nekadašnji Nusra Front, koji je ranije bio povezan s Al Kaida. Sirijske vojne snage, podržane iranskom i ruskom vatrenom moći, gađale su grupu. Druga istaknuta skupina je Hurras al-Din, podružnica Kaide.
Hurras al-Din pojavio se početkom 2018. nakon što se nekoliko frakcija odvojilo od Nusra Fronta, koji se od tada barem javno distancirao od ukupnog vodstva Al Kaide. Hurras al-Din je nasljednik Grupe Khorasan, male, ali opasne organizacije okorjelih visokih operativaca Kaide koju je g. Zawahri poslao u Siriju da planira napade na Zapad.
Pokrajina je posljednjih mjeseci bila poprište američkih zračnih napada, ali tempo aktivnosti tamo je bio daleko manji od napada koalicije predvođene Amerikancima na ostatke Islamske države u sjeveroistočnoj Siriji.
Početkom decembra, američki dron MQ-9 Reaper izveo je napad na osumnjičenog visokog vođu Kaide i planera u Idlibu. No, prvotni pregled napada pokazao je da je projektil drona pogodio i vođu Kaide na motociklu i sirijsku porodicu u automobilu blizu motocikla.
Vođa Kaide je ubijen; ozlijeđeni su članovi sirijske porodice.
Centralno zapovjedništvo vojske otvorilo je istragu o incidentu, čiji rezultati još nisu objavljeni.
"Gnušamo se gubitka nevinih života i poduzimamo sve moguće mjere da ih spriječimo", rekao je tada kapetan Bill Urban, glavni glasnogovornik Centralnog zapovjedništva. “Mogućnost civilnih žrtava odmah je prijavljena Centralnom zapovjedništvu SAD-a. Pokrećemo potpunu istragu o optužbama i objavit ćemo rezultate kada bude potrebno.”
Dva mjeseca prije toga, u oktobru, MQ-9 je izveo zračni napad na sjeverozapadu Sirije za koji su vojni dužnosnici rekli da je ubio visokog vođu Kaide Abdula Hamida al-Matara.
A 20. septembra američki zračni napad u blizini Idliba ubio je vođu Kaide Salima Abu Ahmada, rekli su američki vojni dužnosnici.