zaradio kritike

Američki atletičar razbjesnio NBA zvijede i pola SAD: Neko pobjedi u NBA ligi kažu to je svjetski prvak. Čega? Svijet je ovdje

Noah Lyles karizmatičan je, bučan sportaš koji se ne boji reći što mu je na umu u nastojanju da podigne profil atletike na viši nivo u sportskom svijetu. Prošle godine, međutim, to ga je stavilo u sukob s nekima od najistaknutijih košarkaša u NBA.

Na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu, Lyles je pobijedio u utrkama na 100 i 200 metara – dvostruku pobjedu koju pokušava ponoviti na Olimpijskim igrama nakon pobjede na 100 metara u nedjelju – i nije se sramio usporediti svoja postignuća sa svojima profesionalne košarkaške kolege u SAD.

Kada je razgovarao s novinarima na Svjetskom prvenstvu u Budimpešti, Lylesa su pitali šta želi učiniti za atletsku atletiku i šta bi želio vidjeti kako bi poboljšao profil ovog sporta.

Lyles je rekao da su medalje koje osvoji prvi korak u podizanju svijesti o stazi u očima javnosti i da želi da više bivših svjetskih prvaka bude nazočno na natjecanjima visokog profila. A onda je govorio o NBA ligi.

“Znaš da me najviše boli to što moram gledati NBA finale, a onda kažu za pobjednika da imaju 'svjetskog prvaka'. Svjetski prvak čega? Sjedinjene Države? Nemojte me krivo shvatiti, volim SAD – ponekad – ali to nije svijet,” rekao je Lyles.

"Mi smo svijet, ovdje. Imamo gotovo sve zemlje koje se bore, napreduju, stavljaju svoju zastavu da pokažu da su zastupljene. U NBA nema zastavica.”

Lylesov komentar pogodio je nešto što ljubitelji sporta u ostatku svijeta često ismijavaju američkoj sportskoj kulturi. U gotovo svakom većem američkom sportu, prvak lige naziva se svjetskim prvakom, iako te ekipe igraju samo protiv drugih franšiza koje se nalaze u SAD ili Kanadi.

Ali posebna američka sportska kultura znači da su četiri glavna američka sporta – američki nogomet, košarka, bejzbol i hokej – za glavu iznad domaćih liga u drugim zemljama. Većina najboljih igrača iz cijelog svijeta u tim sportovima završi igrajući za američke ekipe, otuda i pravo na naslov svjetskog prvaka.

Lylesov komentar nije naišao na odobravanje američkih NBA igrača koje je prozvao.

Dvostruki NBA prvak i MVP 2014. Kevin Durant, koji je također dva puta proglašen MVP-jem finala u svojoj slavnoj karijeri, predvodio je napad.

"Neka neko pomogne ovom bratu", napisao je na Instagramu, odgovarajući na objavu ESPN-a.

Četverostruki NBA prvak Draymond Green također se uključio, napisavši na Instagramu, "Kad biti pametan pođe po zlu" s emotikonom lica i dlana. .

Dakle, ako Lyles na kraju pobijedi u dvoboju na 100-200 metara, nemojte očekivati ​​da će mnogo američkih NBA igrača javno slaviti.