Gradsko vijeće Amsterdama odlučilo je zabraniti vanjsko oglašavanje koje promoviše proizvode na fosilna goriva. To znači kraj reklamnim panoima za automobile s benzinskim ili dizelskim motorima, ali i ponudama za zračni prijevoz i druge načine putovanja koji koriste fosilna goriva.
Oglašavanje povezano s fosilnim gorivima trenutno čini nešto više od četiri posto ukupnog vanjskog oglašavanja u Amsterdamu, prenosi Revija HAK.
Iako je odluka donesena, još nije potpuno jasno kada će tačno svi panoi biti uklonjeni. Prema odluci, zabrana bi trebala biti uvedena od 1. maja, ali postoji rizik od pravnih sukoba s već postojećim ugovorima za oglašavanje. Amsterdam ovom odlukom prati primjere drugih holandskih gradova poput Haga, Nijmegena i Utrechta, koji su već uveli slične zabrane.
Ova odluka se odnosi isključivo na vanjsko oglašavanje (bilborde i panoe na javnim površinama). Proizvođači automobila i dalje mogu reklamirati vozila s motorima na unutrašnje sagorijevanje putem: televizije, radija, interneta i drugih digitalnih kanala.
Zanimljivo je da se, uz fosilna goriva, ovom odlukom zabranjuje i vanjsko oglašavanje mesnih proizvoda, što je dio šire strategije grada za smanjenje utjecaja na klimatske promjene.