'Konstruktivna atmosfera'

Napredak u nuklearnim pregovorima: Iranska delegacija u Ženevi najavljuje početak rada na nacrtu sporazuma

Raport
Piše: Raport
Screenshot 2026 02 17 194754

Šef iranske diplomatije Abbas Araghchi govorio je za iranske medije nakon završetka nove trosatne runde pregovora sa delegacijom Sjedinjenih Američkih Država i Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) u Ženevi. Araghchi je istakao da pregovori napreduju, te da se, u odnosu na prethodne runde, postepeno ostvaruju konkretni rezultati.

Prema njegovim riječima, tokom ovog kruga pregovora pokrenute su ozbiljne teme koje su bile ozbiljno razmotrene, a atmosfera je bila konstruktivnija nego ranije. Araghchi je naglasio da su iznesene različite ideje koje će biti osnova za dalji rad na tekstu mogućeg nuklearnog sporazuma.

„Mogu reći da je atmosfera u ovoj rundi bila pozitivna i da su obje strane postigle opšti dogovor o vodećim principima na kojima ćemo graditi dalji rad“, izjavio je Araghchi.

On je takođe naglasio da će put do konačnog dogovora biti izazovan, ali je najvažniji napredak u tome što obje strane imaju namjeru završiti pregovore što je prije moguće.

„U odnosu na prethodni sastanak, napredak je očigledan, a sada imamo jasniji put pred sobom. Dogovoreno je da obje strane rade na parametrima mogućeg sporazuma i razmijene prijedloge“, rekao je Araghchi, dodajući da se još uvijek nije dogovorio tačan datum za treći krug pregovora.

U pregovorima je učestvovao i generalni direktor IAEA Rafael Grossi, koji je zadužen za tehnički dio pregovora, a koji će biti ključan u procesu izrade budućeg sporazuma.

Iran SAD Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu