Iako se Aston Martin i dalje bespoštedno bori za svakog kupca, kriza sve glasnije kuca na vrata nekada izuzetno uspješnog proizvođača iz Gejdona u Velikoj Britaniji. Poseban problem predstavlja iznenađujuća potražnja za modelom koji je najviše obećavao...
Sada već tradicionalno, najnoviji podaci o analizi tržišta donose i vijest da je Aston Martin u velikim finansijskim poteškoćama. Poznata marka je izgubila 156 miliona eura tokom prve polovine 2025. godine, pre svega zbog problema s potražnjom širom svijeta. Na dugačkoj listi izazova analitičari navode i generacijsku promjenu baze kupaca, kao i suočavanje s većom konkurencijom. Ipak, najveće razočaranje sasvim sigurno predstavlja moćni SUV model DBX, koji bogati kupci nisu dobro prihvatili…
Naime, tokom prvih šest mjeseci 2025. godine Aston Martin je prodao svega 509 jedinica SUV modela DBX širom svijeta, što čini tek 26% prodaje poznate marke. Problem je što je potražnja za luksuznim SUV-om porasla za samo 2 jedinice u poređenju s prvom polovinom (H1) 2024. godine.
Da je u pitanju izrazito negativan trend pokazuju i rezultati prodaje od lansiranja ovog modela. DBX je 2021. pronašao put do 3001 kupca, 2022. je prodat u 3219 primjeraka, dok je 2023. godine Aston Martin prodao 2939 jedinica ovog SUV-a.
Bez pomoći DBX-a, Aston Martin će se narednih mjeseci suočiti sa još težim odlukama i neizvjesnijim vremenima koja mogu dovesti čak i do bankrota nekadašnjeg ponosa britanske automobilske industrije. Osim modela DBX, portfolio kompanije čine još i DB12, Vanquish i Vantage.
Podsjećanja radi, DBX je debitovao sa priličnim zakašnjenjem, budući da su prvi primjerci sa trake sišli tek 2020. godine. To je dalo veliku prednost direktnim rivalima, prvenstveno Bentley Bentaygi i Lamborghiniju Urus.