Australija je u utorak optužila Iran za izvršenje dva antisemitistička napada u gradovima Sydney i Melbourne te je iranskom ambasadoru dala rok od sedam dana da napusti zemlju, što je prvi ovakav slučaj od Drugog svjetskog rata.
Od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine, australske kuće, škole, sinagoge i vozila bili su meta antisemitističkog vandalizma i paljevina, dok su se incidenti islamofobije znatno povećali.
Premijer Anthony Albanese je rekao da je Australska sigurnosna obavještajna organizacija (ASIO) prikupila vjerodostojne informacije da je Iran naredio najmanje dva napada.
''Radi se o izuzetnim i opasnim aktima agresije, organiziranim od druge države na australskom tlu. To su bili pokušaji narušavanja društvene kohezije i sijanja nesloge u našoj zajednici.'' - rekao je Albanese na konferenciji za novinare, prenosi Reuters.
Iran je, prema Albaneseu, pokušao "sakriti svoj angažman" u prošlogodišnjim napadima na košer restoran u Sydneyju i Sinagogu Adass Israel u Melbourneu.
U napadima nije bilo povrijeđenih.