BBC je saopćio da će se braniti od tužbe vrijedne 5 milijardi dolara (3,7 milijardi funti) koju je protiv ove medijske kuće podnio američki predsjednik Donald Trump zbog montaže njegovog govora od 6. januara 2021. godine u dokumentarcu emisije Panorama.
Trump je optužio BBC za klevetu i kršenje zakona o trgovačkim praksama, navodi se u sudskim dokumentima podnesenim na Floridi.
BBC se prošlog mjeseca izvinio Trumpu, ali je odbio njegove zahtjeve za odštetom i negirao da postoji 'osnova za tužbu zbog klevete'.
Trumpov pravni tim optužio je BBC da ga je oklevetao 'namjernim, zlonamjernim i obmanjujućim manipuliranjem njegovog govora'.
Glasnogovornik BBC-ja izjavio je:
"Kao što smo ranije jasno rekli, branit ćemo se u ovom slučaju. Nećemo davati dodatne komentare o tekućem sudskom postupku.“
Trump je prošlog mjeseca rekao da planira tužiti BBC zbog dokumentarca, koji je emitovan u Ujedinjenom Kraljevstvu uoči američkih izbora 2024. godine.
"Mislim da to moram učiniti", rekao je Trump novinarima. "Varali su. Promijenili su riječi koje su izlazile iz mojih usta".
U svom govoru 6. januara 2021. godine, neposredno prije nereda u američkom Kongresu, Trump je okupljenima rekao:
"Ići ćemo do Capitola i bodrit ćemo naše hrabre senatore i kongresmene i kongresmenke".
Više od 50 minuta kasnije u istom govoru, rekao je: "I borimo se. Borimo se kao ludi".
U emisiji Panorama, prikazan je snimak u kojem se činilo da Trump govori: "Ići ćemo do Capitola... i ja ću biti tamo s vama. I borimo se. Borimo se kao ludi".
BBC je priznao da je montaža stvorila 'pogrešan dojam' da je Trump 'direktno pozvao na nasilne akcije', ali je negirao da to predstavlja osnov za tužbu zbog klevete.
U novembru je procurili interni memorandum BBC-ja kritikovao način na koji je govor montiran, što je dovelo do ostavki generalnog direktora BBC-ja Tima Davieja i direktorice informativnog programa Deborah Turness.
Prije nego što je Trump podnio tužbu, advokati BBC-ja dostavili su opširan odgovor na njegove optužbe.
Naveli su da u montaži nije bilo zlonamjernosti i da Trump nije pretrpio štetu zbog programa, s obzirom na to da je ponovo izabran ubrzo nakon emitovanja dokumentarca.
Također su naveli da BBC nije imao prava na distribuciju, niti je distribuirao emisiju Panorama putem svojih kanala u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako je dokumentarac bio dostupan na platformi BBC iPlayer, bio je ograničen isključivo na gledaoce u Ujedinjenom Kraljevstvu.
U svojoj tužbi, Trump se poziva na ugovore koje je BBC imao s drugim distributerima za prikazivanje sadržaja, posebno na jedan ugovor s trećom medijskom kompanijom koja je navodno imala licencu za distribuciju dokumentarca izvan Ujedinjenog Kraljevstva. BBC se zasad nije oglasio o tim tvrdnjama, niti se oglasila kompanija koja se navodno spominje u tom ugovoru.
U tužbi se također navodi da su osobe na Floridi možda imale pristup programu koristeći VPN ili putem streaming servisa BritBox.
"Promocija dokumentarca Panorama, zajedno sa značajnim porastom korištenja VPN-a na Floridi od njegovog prikazivanja, ukazuje na veliku vjerovatnoću da su građani Floride imali pristup dokumentarcu prije nego što ga je BBC uklonio", navodi se u tužbi.
Ministar zdravstva Stephen Kinnock izjavio je da je BBC u pravu što "čvrsto stoji" pred Trumpovom tužbom.
"Mislim da su se izvinili zbog jedne ili dvije greške koje su napravljene u tom programu Panorama, ali su također vrlo jasno rekli da nema osnova za postupanje po širim optužbama gospodina Trumpa kada je riječ o kleveti ili difamaciji“, rekao je za Sky News.
Dodao je da će Laburistička stranka „uvijek stati u odbranu BBC-ja kao izuzetno važne institucije“.
Lider Liberalnih demokrata Sir Ed Davey pozvao je premijera da Trumpu poruči kako je njegova odluka da tuži BBC „neprihvatljiva“.
„Keir Starmer mora stati u odbranu BBC-ja protiv Trumpove skandalozne pravne prijetnje i zaštititi obveznike RTV pretplate od finansijskog udara“, rekao je.
Ovo je najnovija u nizu tužbi koje je Trump podnio protiv medijskih organizacija.
Ranije je tužio nekoliko američkih medijskih kuća za velike iznose, a u nekim slučajevima postignute su višemilionske nagodbe.
Chris Ruddy, osnivač i izvršni direktor konzervativne američke medijske kuće Newsmax Media i Trumpov saveznik, rekao je za BBC da je u SAD-u teško dobiti parnicu za klevetu jer je „ljestvica vrlo visoka“.
Ipak, sugerirao je da bi BBC trebao postići nagodbu kako bi izbjegao troškove sudskog postupka, koje je procijenio na između 50 miliona dolara (37 miliona funti) i 100 miliona dolara (74 miliona funti).
Bivši direktor BBC Radija Mark Damazer rekao je da bi bilo „izuzetno štetno za reputaciju BBC-ja da ne vodi ovu pravnu bitku“.
„Ovdje se radi o nezavisnosti BBC-ja i, za razliku od američkih medijskih organizacija koje su platile novac, BBC nema komercijalne interese koji zavise od naklonosti predsjednika Trumpa u Bijeloj kući“, rekao je za program Today BBC Radija Four.