Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović sastao se s gradonačelnicom Pariza Anne Hidalgo, s kojom je razgovarao o očuvanju kulture sjećanja, borbi protiv historijskog revizionizma i jačanju odnosa između BiH i Francuske.
Bećirović se zahvalio na “kontinuiranoj podršci grada Pariza i ličnom angažmanu gradonačelnice Hidalgo” u izgradnji Spomenika žrtvama genocida u Srebrenici, koji je podignut na pariškom groblju Père Lachaise.
“Ovaj spomenik simbolizira borbu za istinu, pravdu i trajno sjećanje na žrtve genocida”, rekao je Bećirović, naglašavajući da su nakon Drugog svjetskog rata samo dva genocida pravosnažno presuđena od strane sudova UN-a – u Ruandi i Bosni i Hercegovini.
Pariz ima važnu historijsku i moralnu ulogu
Bećirović je istakao da Pariz, kao jedan od svjetskih političkih i kulturnih centara, ima posebnu odgovornost u borbi protiv negiranja genocida i historijskog revizionizma, te zahvalio gradskoj upravi što stoji na strani univerzalnih vrijednosti.
Gradonačelnica Hidalgo potvrdila je da Pariz ostaje opredijeljen za promociju mira, tolerancije i ljudskih prava, te da joj je “čast što spomenik posvećen žrtvama genocida u Srebrenici stoji upravo u Parizu”.
Dijaspora kao most između Pariza i BiH
Sagovornici su konstatovali da bosanskohercegovačka dijaspora u Francuskoj, posebno u Parizu, igra važnu ulogu u životu francuskog društva, te predstavlja snažnu sponu između dvije prijateljske zemlje.
Razgovarano je i o mogućnostima konkretne saradnje između Sarajeva i Pariza, kroz kulturne i obrazovne projekte koji bi dodatno ojačali veze između Bosne i Hercegovine i Republike Francuske.