Mreža Aarhus centara u Bosni i Hercegovini uputila je dvije važne inicijative nadležnim institucijama s ciljem unaprjeđenja pristupa informacijama o zagađivačima i ispunjavanja međunarodnih obaveza u oblasti zaštite okoliša.
Obje inicijative su poslane Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, koje je kao fokalna tačka Aarhuske konvencije u BiH zamoljeno da ih proslijedi Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH na daljnje postupanje, saopćeno je Aarhus centra u BiH.
Prva inicijativa se odnosi na pokretanje procedure za ratifikaciju Protokola o registrima ispuštanja i prijenosu zagađujućih materija (PRTR protokol), dok se druga inicijativa odnosi na potrebu izrade pravilnika ili uputstva kojim bi se uspostavio jedinstven sistem izvještavanja na nivou cijele države.
Iako je Bosna i Hercegovina potpisnica Aarhuske konvencije, još nije ratifikovala njen ključni dodatak - PRTR protokol - koji predviđa javno dostupne registre o ispuštanjima i prijenosu štetnih materija iz industrijskih postrojenja u zrak, vodu i tlo.
Iako entiteti i Brčko distrikt BiH već imaju određene registre i baze podataka, BiH i dalje nema jedinstven, funkcionalan i standardizovan sistem koji omogućava objedinjavanje tih podataka i njihovo izvještavanje prema međunarodnim tijelima poput Evropske agencije za okoliš i Evropske komisije, navode iz Mreže Aarhus centara.
Mreža Aarhus centara ima podršku Delegacije Evropske unije, Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te očekuje podršku i institucija iz Republike Srpske i Brčko distrikta BiH kako bi se ratifikacija uspješno realizirala.
Iz Aarhus centra pozivaju nadležne institucije da prepoznaju hitnost i važnost ovih inicijativa te da što prije preduzmu korake ka njihovoj realizaciji - u interesu građana, okoliša i evropske budućnosti zemlje.