suprotni trendovi

Bitka za ulazak kriptovaluta u finansijski sektor, Evropa ispred Amerike

Evropa se trenutno nameće kao predvodnik u integraciji kriptovaluta u finansijski sektor.

Dok Sjedinjene Američke Države pooštravaju regulative i zatvaraju banke koje su bile naklonjene digitalnim valutama, evropske institucije sve više podstiču razvoj povoljnog okruženja za kripto sektor.

Jedan od ključnih faktora koji Evropu čini atraktivnijom za kripto biznise jeste regulatorna jasnoća.

Evropska unija je uvela MiCA (Markets in Crypto-Assets) okvir koji pruža jasne pravne smjernice za poslovanje s kriptovalutama.

Ovo omogućava kompanijama da razvijaju usluge bez straha od naglih promjena u zakonodavstvu, prenosi Investitor.me.

Nasuprot tome, u SAD se dešava suprotno. Zatvaranje Silvergate Bank i Signature Bank, koje su bile ključni finansijski partneri za kripto kompanije, stvorilo je vakuum u američkom tržištu.

Mnoge firme sada traže alternativne finansijske partnere u drugim zemljama.

Prema podacima Coincuba, Evropa trenutno ima 55 banaka koje podržavaju bitkoin i druge kripto imovine, dok je u Aziji taj broj 24, a u Sjevernoj Americi još manji.

Nekada vodeći region u ovoj oblasti, SAD sada sve više zaostaje.