Peter Mandelson, bivši britanski ministar finansija, uhapšen je pod sumnjom na zloupotrebu položaja u javnoj službi, priopćila je londonska Metropolitanska policija, prenosi Sky News. Mandelson je ranije negiraoo bilo kakvu krivnju.
"Službenici su uhapsili 72-godišnjeg muškarca pod sumnjom na zloupotrebu položaja u javnoj službi. Uhapšen je danas na adresi u Camdenu te je odveden u londonsku policijsku postaju na ispitivanje. Uhićenju su prethodili nalozi za pretragu na dvije adrese na području Wiltshirea i Camdena", rekao je glasnogovornik policije.
Hapšenje se dogodilo u vrijeme kada se vlada priprema objaviti dokumente vezane uz imenovanje Petera Mandelsona za ambasadora Britanije u SAD. Glavni sekretar premijera Darren Jones rekao je u Donjem domu parlamenta da službenici pregledavaju dokumentaciju te da će je vlada objavljivati u serijama.
Podsjetimo, nakon što su otkrivene njegove veze s Epsteinom, premijer Velike Britanije Keir Starmer zatražio je od ministrice vanjskih poslova Yvette Cooper da ga povuče s funkcije ambasadora u Sjedinjenim Američkim Državama.
Londonska Metropolitanska policija pokrenula je ovog mjeseca krivičnu istragu protiv bivšeg ministra nakon što je londonska policija primila niz pritužbi.
Najnovija tranša takozvanih Epsteinovih dosijea, koju je u januaru objavilo Ministarstvo pravde SAD-a, pokazala je da je Mandelson, dok je bio i britanski ministar finansija, prosljeđivao vladine informacije osuđenom seksualnom prijestupniku 2009. i 2010. godine.
To je uključivalo detalje o paketu pomoći EU u vrijednosti od 500 milijardi eura i memorandum Downing Streeta u kojem su izneseni planovi za prodaju imovine vrijednu 20 milijardi funti i porezne promjene.
Financial Times je također otkrio da je Mandelson 2010. godine, dok je bio ministar, lobirao kod američke vlade u ime Epsteina i Jesa Staleyja iz JPMorgana, koristeći njihove argumente o reformama finansijske krize vezanim za bankarsku regulaciju u razgovorima s američkim zvaničnikom.