Božićno-novogodišnji koncert, u organizaciji Federalnog ministarstva kulture i sporta, Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo te Fondacije “Amadeus”, održan je večeras u Bosanskom kulturnom centru u Sarajevu, okupivši brojne ljubitelje muzike u prazničnoj atmosferi.
Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević istakla je da je riječ o posebnom i emotivnom koncertu koji publici donosi muziku kakvu tradicionalno voli slušati tokom blagdana, ali i melodije kroz koje se drugima upućuju najljepše želje.
“Vrijeme koje ćemo provesti u ovom predivnom akustičnom prostoru omogućit će nam da povežemo kulturu i javnost, mlađe i starije, te sve one koji žele osjetiti čaroliju ispraćaja jedne godine i doček druge”, kazala je Vlaisavljević.
Član Upravnog odbora Fondacije za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo i dirigent Emir Nuhanović naglasio je da je program koncerta pažljivo osmišljen i prilagođen božićnim i novogodišnjim praznicima.
“Program je izuzetno raznolik. Trudili smo se obuhvatiti kompozitore od istoka do zapada, pa će publika imati priliku slušati djela Uzejira Hadžibejlija, Mendelssohna, Montija, Schuberta, Straussa i drugih autora”, rekao je Nuhanović.
U sklopu koncerta istaknuta je i humanitarna poruka. Organizatori su pozvali građane koji posjeduju muzičke instrumente koje više ne koriste da ih doniraju Fondaciji za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo.
Donirani instrumenti bit će stavljeni na raspolaganje djeci s posebnim potrebama, djeci bez roditeljskog staranja, kao i talentiranoj djeci iz socijalno osjetljivih porodica.