Rod Blagojević, bivši guverner američke savezne države Illinois i čovjek kojeg je bivši predsjednik SAD-a Donald Trump pomilovao nakon presude za korupciju, ponovo se oglasio – ovog puta s oštrom porukom koja se tiče političke situacije u Bosni i Hercegovini.
Blagojević, koji je danas registrovani lobista u ime entiteta RS, na mreži X (bivši Twitter) ustvrdio je da se Milorad Dodik, predsjednik RS-a, suočava s “progonima” zbog, kako tvrdi, slavljenja hrišćanskog sveca i “dana etničkog ponosa”.
– Na malom mjestu za koje malo Amerikanaca zna, demokratski izabrani konzervativni predsjednik koji podržava Trumpa diskvalifikuje se iz političkog života od strane neizabranog globalističkog birokrate iz EU i korumpiranog suda – napisao je Blagojević.
Dodaje da se Dodiku sudi “za zločin” jer je “odao počast svetom hrišćanskom svecu i proslavio dan etničkog ponosa”, a sve zato što su te radnje, kako navodi, “uvrijedile muslimansku većinu u Bosni”.
Blagojević potom povlači paralelu s američkom političkom scenom:
– Beskrajni progon Dodika podsjeća na iste one lažne narative o “ruskoj zavjeri” i drugim izmišljenim zločinima koji su korišteni protiv predsjednika Trumpa, mene, Rudyja Giulianija i drugih koji se usude suprotstaviti elitama.
Zaključuje dramatično: – Probudite se, Ameriko!
Podsjetimo, Rod Blagojević je 2023. godine formalno registrovan kao strani agent u Washingtonu, gdje lobira u korist institucija RS-a. Ovo nije prvi put da koristi društvene mreže kako bi promovisao narative koji dolaze iz Banje Luke.