Srpska demokratska stranka (SDS) oštro je reagovala na najnovije odluke američkog State Departmenta o ukidanju sankcija Miloradu Dodiku i njegovim saradnicima, poručivši da je riječ o “najvećem poniženju i izdaji naroda u novijoj historiji RS”.
U saopćenju za javnost profesor dr. Branko Blanuša, u ime SDS-a, poručio je da “nigdje u svijetu ne postoji zemlja u kojoj narod iz vlastitog džepa plaća da se vlast spasi od sankcija, sačuva fotelje i privilegije svojih najbližih”.
“Dok građani tonu u siromaštvo, režim koristi javni novac da se skine s crnih lista i zaštiti lične interese. To nije politika – to je izdaja naroda”, rekao je Blanuša.
On je istakao da građani imaju pravo da znaju koliko je novca iz budžeta RS plaćeno lobističkim firmama koje su radile na tome da se Dodiku, njegovoj porodici i saradnicima ukinu sankcije.
“Tu nije kraj. RS tek će stići faktura za skidanje sa američke crne liste bivšeg predsjednika, njegove porodice i njihovih firmi”, upozorio je Blanuša, dodajući da se “ne radi ni o kakvom ispravljanju nepravde, nego o trgovini RS i njenim resursima”.
“Današnje saopćenje State Departmenta samo je potvrdilo da je režim bacio na koljena Narodnu skupštinu, poništio vlastite zakone i pokazao da je spreman na sve samo da zadrži privilegije i moć. Ovo je više od političkog poraza – ovo je prava izdaja”, poručio je Blanuša.
Na kraju je uputio pitanje vlastima RS:
“Šta je tačno obećano zauzvrat? Koliko je do sada plaćeno narodnog novca za skidanje s crne liste Dodika, njegove porodice i saradnika? I kakva nas poniženja još čekaju?”