liga prvaka

Blijeda izdanja favorita u konfuznoj Ligi prvaka

Utakmice prvog kola Lige prvaka nastavljene su u srijedu s dva najveća imena natjecanja - Manchester Cityjem i Paris Saint-Germainom - u akciji.

Ali nijedna od tih momčadi nije pružila najdojmljiviju igru ​​večeri, jedna nije uspjela postići pogodak, a drugoj je trebao kasni komadić sreće da spasi tri boda.

Evo pregleda najnovijih igara širom Evrope.

PSG žali za pobjedom

"Ovo je bilo gore od porođaja, uz dužno poštovanje", bila je bizarna analogija menadžera PSG-a Luisa Enriquea kada je upitan o tome kako je gledao svoju stranu kako se bori protiv Girone i na kraju slavi s 1-0.

Samo zahvaljujući pogrešci golmana Girone Paula Gazzanige PSG je, započinjajući svoju posljednju potragu za prvim naslovom Lige prvaka, ostvario tijesnu pobjedu u 90. minuti.

Španska ekipa, koja se prvi put pojavila u natjecanju, bila je nekoliko trenutaka udaljena od osiguravanja remija na Parku prinčeva sve dok Gazzaniga nije dopustio da odbijeni ubačaj Nuna Mendesa isklizne iz njegovih ruku, kroz noge i ubaci u mrežu.

Prije toga, Ousmane Dembélé je propustio fantastičnu priliku dovesti domaće u vodstvo nakon što je Ladislav Krejčí u svom sjajnom startu odbranio loptu.

Gazzanigina greška bila je kasno olakšanje za Enriquea i PSG, sada bez zvijezde Kyliana Mbappéa nakon njegovog prelaska u Real Madrid.

“Mučili smo se, bilo nam je teško,” rekao je Enrique. “Oni su momčad koja zna igrati jako dobro, momčad koja ne gubi loptu.

“Bilo je trenutaka u prvom poluvremenu kada smo shvatili da nije dovoljno pritisnuti na bilo koji način. Mislim da je prvo poluvrijeme bilo povoljnije za nas i imali smo čiste prilike za pogodak.

Šteta što ovdje nismo mogli postići gol jer mislim da bi kraj utakmice bio malo mirniji.”

Unatoč neuvjerljivoj izvedbi, PSG održava svoj savršen rekord ove sezone s pet pobjeda iz pet mečeva.

City i Inter odigrali su bez golova u uzvratnoj utakmici finala 2023.

Očekivalo se da će uzvratna utakmica finala Lige prvaka 2023. biti najuzbudljivija utakmica večeri, u kojoj će se susresti engleski i talijanski prvak.

Međutim, natjecanje nije opravdalo svoje naplate jer su Man City – pobjednik kada su se momčadi susrele u Istanbulu – i milanski Inter odigrali neodlučeno 0-0 na stadionu Etihad.

İlkay Gündoğan imao je dvije prilike izboriti pobjedu za City, ali nije uspio pretvoriti oba svoja udarca glavom – jedan je bio usmjeren ravno u vratara Intera Yanna Sommera, a drugi je preletio preko gola.

Zabrinjavajuća za Manchester City bila je činjenica da je Erling Haaland bio savladan i da je Kevin De Bruyne napustio igru ​​na poluvremenu zbog ozljede, dok je Interov menadžer Simone Inzaghi bio frustrirana figura na aut liniji dok je njegova momčad posustajala ispred gola.

"Imamo prednost igrati kod kuće, ali divim se momčadima (poput Intera) koje se dobro brane," rekao je menadžer Cityja Pep Guardiola. “I mi smo se jako dobro branili. Na tranziciji smo dopustili čiste šanse, ali ne puno više od toga.

“Znam koliko su dobri. Oni su vrhunska momčad, a mi smo se jako dobro ponašali. Više volimo pobijediti, ali ne žalim. Sviđa mi se sve što smo danas napravili.”

Obje momčadi sada imaju velike utakmice ovog vikenda: Man City igra protiv Arsenala u srazu dva najbolja u Premier ligi, a Inter se suočava s vječnim rivalom AC Milanom u Derby della Madonnina.

Finalista iz 2024. spasila je 20-godišnja superzamjena

Činilo se da Borussia Dortmund i Club Brugge također idu prema remiju bez golova u srijedu prije nego što se njemačka strana okrenula zamjeni Jamieju Gittensu.

20-godišnjak je uveden umjesto Marcela Sabitzera u drugom poluvremenu i brzo je natjerao Brugge da plati što nije uspio postići gol iz nekoliko dobrih prilika, uključujući i pogodak ispod grede u prvom poluvremenu.

Gittensov odbijeni udarac doveo je prošlogodišnjeg poraženog finalista u vodstvo, a zatim je opalio u donji kut za 2-0 za Dortmund.

S gotovo osiguranom pobjedom, Serhou Guirassy pretvorio je kasni jedanaesterac i dodatno zadao jad domaćoj strani.

"Dobio sam loptu da pokušam nešto učiniti, da još malo driblam i stvorim prilike za našu momčad, što sam danas i učinio, a zabiti je bilo još bolje", rekao je Gittens, engleski mladi reprezentativac sada u svom četvrta sezona s Die Schwarzgelben.

Shakhtar Donetsk debitira s nacionalnim bojama

Inače, Shakhtar Donetsk nosio je novu uniformu s nacionalnim bojama Ukrajine po prvi put u remiju 0-0 protiv Bologne.

Igrači su nosili žuto-plavi prugasti dres, plave kratke hlače i žute štucne u znak nacionalnog ponosa usred ruske invazije na Ukrajinu, koja je trenutno u trećoj godini.

Shakhtar, koji će svoje domaće utakmice Lige prvaka ove sezone igrati u Njemačkoj, imao je najbolju priliku za pogodak na početku utakmice, ali je jedanaesterac Georgiya Sudakova obranio vratar Bologne Łukasz Skorupski.

U mokroj noći u sjevernoj Italiji, Giovanni Fabbian je vidio kako je njegov udarac iz blizine spasio Dmytro Riznyk prsima – najbolja prilika domaće momčadi za postizanje pogotka.