Bob Geldof optužio je izraelske vlasti da "lažu" o gladi u Gazi - nakon što je portparol izraelske vlade tvrdio da "nije bilo gladi koju je uzrokovao Izrael".
Ranije ovog sedmice, David Mencer je tvrdio da Hamas "izgladnjuje vlastiti narod", poričući da je Izrael odgovoran za masovnu glad u Gazi.
No, legendarni muzičar Geldof je rekao da su tvrdnje Izraelaca lažne.
Voditelj jedne emisije rekao je da je "izraelski stav je da nema gladi koju je uzrokovao Izrael, postoji nestašica koju je stvorio čovjek, ali ju je Hamas izazvao".
"Pretpostavljam da bi Izraelci rekli da ne vidimo puno kritika s vaše strane Hamasa", dodao je voditelj.
Kao odgovor, Geldof je rekao "to je lažna ekvivalencija" i "izraelske vlasti lažu".
Pjevač je zatim dodao:
"Lažu. Benjamin Netanyahu laže, lažljivac je. IDF laže. Mašu hranom pred izgladnjelim, paničnim, iscrpljenim majkama.
I dok stignu prihvatiti malu količinu hrane koju je postavila ova vrsta pantomimske grupe, Humanitarni front za Gazu, ja bih to nazvao, kako mašu njom, onda ih se bezobzirno strijelja.
Ovog mjeseca, do sada, hiljade djece ili hiljadu ljudi umrlo je od gladi. Zaista me ne zanima što bilo koja od ovih strana govori“, rekao je Geldof.
Inače, humanitarni radnici tvrde je da je "namjerna upotreba gladi kao oružja" Izraela dosegla neviđene razmjere te da su se u jednoj od njihovih klinika u gradu Gazi stope teške pothranjenosti kod djece mlađe od pet godina utrostručile u posljednja dvije sedmice.