Manifestacija Dani Kantona Sarajevo 2026. održava se od 2. do 9. maja, a večeras je sjajan program pripremio Akademski kulturni centar "Seljo".
Ovo je jedno od najstarijih kulturno-umjetničkih društava u Bosni i Hercegovini, osnovano 1949. godine, predstavili su se se cjelovečernjim programom u Bosanskom kulturnom centru.
Nastupale su sekcije ovog društva: Narodni orkestar „Bentbaša" sa vokalnom solisticom Almom Subašić, Muški vokalni ansambl "Prijatelji", Ženski vokalni ansambl "Corona", te Orkestar harmonika "BH akordeonisti". Voditelj programa bio je Armin Omerović.
Sudionici programa su uz zanimljivu scensku dramaturgiju predstavili bogatstvo tradicionalne muzičke baštine Bosne i Hercegovine, a poseban akcenat stavljen je na sevdalinku, orkestralni zvuk i vokalnu tradiciju.
Ansambl "Seljo", iako amaterski, zahvaljujući svom vrhunskom izvođačkom nivou, može se svrstati uz bok ponajboljim profesionalnim ansamblima na teritoriju bivše Jugoslavije.
O kvaliteti izvedbe ovog društva, koje je osnovano 1949. godine, svjedoče i brojna priznanja i nagrade koje su osvojili na mnogim međunarodnim i domaćim festivalima i smotrama, uključujući i Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva i plakete Univerzitata u Sarajevu i Kantona Sarajevo. Tokom višedecenijskog djelovanja "Seljo" je realizovao stotine koncerata, predstava, izložbi i međunarodnih gostovanja, predstavljajući Bosnu i Hercegovinu u brojnim evropskim i svjetskim zemljama.