Opća skupština UN-a usvojila je danas "njujoršku deklaraciju" kako bi se dao novi zamah dvodržavnom rješenju za Izrael i Palestinu, ali uz nedvosmisleno isključivanje Hamasa.
Tekst koji su pripremile Francuska i Saudijska Arabija usvojen je sa 142 glasa, dok su protiv bile Sjedinjene Američke Države i Izrael, uz podršku još nekoliko država: Argentina, Mađarska, Mikronezija, Nauru, Palau, Papua Nova Gvineja, Paragvaj i Tonga. Bilo je i 12 suzdražanih zemalja.
Sam predsjednik Francuske Emmanuel Macron objavio je rezultate glasanja, a jasno je vidljivo da je i Bosna i Hercegovina dala glas za rezoluciju.
Inače, tekst jasno osuđuje Hamas i zahtijeva da položi oružje.