NBA FINALE

Boston deklasirao Dallas. Sjajni Dončić ostao bez pomoći saigrača

Odličnom partijom pred svojim navijačima u TD Gardenu, Boston Celticsi pobijedili su sa 107:89 Dallas Maverickse i napravili prvi od četiri koraka na putu do osvajanja NBA titule. Gostima nije pomogao ni sjajno raspoloženi Luka Dončić, koji je s 30 poena bio najbolji strijelac utakmice, ali nije imao dovoljno raspoloženih saigrača.

Istovremeno, cijela petorka Bostona bila je dvocifrena, a u jednog od junaka se prometnuo Kristaps Porzingis, koji je zaigrao prvi put nakon 38 dana te s klupe prikupio 20 poena, šest skokova i tri blokade.

"Večeras sam sebi potvrdio da sam prilično dobar. Nisam savršen, ali mogu pomoći momčadi. Adrenalin je kolao mojim venama", izjavio je Porzingis, koji je zbog povrede lista zadnji put igrao 29. aprila.

Najefikasniji u redovima Celticsa bio je Jaylen Brown s 22 poena i šest skokova, dok je Jayson Tatum upisao 16 poena, 11 skokova i pet asistencija.

Boston je prvu četvrtinu dobio s 37:20, na poluvremenu je imao prednost od +21, a onda je Dallas s nezaustavljivim Dončićem počeo malo po malo smanjivati zaostatak te se približio na samo osam poena. Ipak, utakmica je bila riješena kad su domaćini napravili seriju 14:0.

"Tad je tek utakmica počela", rekao je Brown.

Dončić je poručio da poraz sigurno neće slomiti momčadski duh njegove ekipe, koja je u tri od četiri ovogodišnje playoff serije izgubila prvu utakmicu.

"Igra se do četiri pobjede, ovo je samo prvi korak. Fokusiramo se na sljedeću utakmicu", rekao je Slovenac.

Druga utakmica finala igra se također u Bostonu u ponedjeljak u 2 sata po našem vremenu, a nakon toga serija u četvrtak seli u Dallas.