U organizaciji Ambasade Mađarske u Bosni i Hercegovini, pod vodstvom ambasadora Krisztiána Póse, večeras je u Sarajevu održan svečani prijem povodom mađarskog nacionalnog praznika – Dana revolucije iz 1956. godine, kojim se obilježava početak borbe Mađarske za slobodu, demokratiju i višestranačje.
Događaju su prisustvovale brojne ugledne zvanice iz političkog, diplomatskog i društvenog života Bosne i Hercegovine, među kojima i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara te ministrica civilnih poslova BiH Dubravka Bošnjak, saopćeno je iz Ureda predsjednice FBiH.
Ambasador Pósa je u obraćanju podsjetio na istorijski značaj revolucije iz 1956. godine, ističući snagu savremene Mađarske koja, uprkos globalnim izazovima, bilježi izuzetne rezultate u više oblasti.
„U okviru evropske agende, Mađarska stavlja poseban naglasak na zelenu energiju, povezanost i tehnološku konkurentnost. Prošle godine imali smo najveći udio solarne energije u ukupnom energetskom miksu zemalja Evropske unije. Paralelno razvijamo ključne digitalne koridore između Evrope i Afrike te ulažemo u napredne industrije poput robotike i automobilske proizvodnje“, rekao je Pósa.
Govoreći o mađarskom privrednom modelu, ambasador je istakao da su brojni svjetski automobilski brendovi odabrali Mađarsku za svoje proizvodne centre, te da je zemlja razvila najveći teretni centar u regiji – međunarodni aerodrom Liszt Ferenc.
„Mađarska priča može postati i vaša, uz mudrost, dijalog i političku volju“, poručio je Pósa.
Svečanost je završena muzičkim programom u izvedbi Mestera Sándora i kulinarskom prezentacijom mađarske tradicije, uz poseban osvrt na nedavno priznanje – dodjelu Nobelove nagrade piscu Lászlu Krasznahorkaiju, čime se broj mađarskih dobitnika Nobelove nagrade popeo na trinaest.