Na prijevremenim izborima za predsjednika RS, zakazanim za 23. novembar, pravo glasa u Brčko distriktu BiH imat će nešto više od 30.000 birača, što predstavlja otprilike trećinu ukupnog biračkog tijela Distrikta, potvrdio je predsjednik Izborne komisije Brčko distrikta Marko Tadić.
Kako je pojasnio, biračko pravo na ovim izborima imaju samo građani Distrikta koji posjeduju državljanstvo RS. Biračka mjesta neće se mijenjati u odnosu na prethodne izbore, ali će se njihov broj smanjiti sa 138 na 126.
Tadić je naveo da je proces formiranja biračkih odbora složeniji nego inače, jer članovi odbora moraju biti birači koji i sami imaju pravo glasa na ovim izborima, što dodatno smanjuje broj mogućih kandidata.
"Na lokalnim izborima imali smo više od 700 članova i zamjenika biračkih odbora, dok sada planiramo angažman oko 500 osoba", rekao je Tadić.
Izborna komisija Brčko distrikta već je raspisala javni poziv za prijavu kandidata za rad u biračkim odborima, koji je otvoren do 17. oktobra.
Gradonačelnik Brčko distrikta BiH Siniša Milić potvrdio je da je Vlada Brčko distrikta na poslјednjoj sjednici, kojom je predsјedavao, donijela odluku o izdvajanju sredstava rezervi Budžeta za finansiranje prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske u Brčkom.