U toku je sjednica Skupštine KS na kojoj će se, između ostalog, razmatrati ostavka premijera Nihada Uka.
To je prva tačka dnevnog reda odmah nakon 'pitanja i inicijativa'.
Ovdje ćete moći pratiti raspravu o ostavci iz minute u minutu:
-
Pekić demantirala Zahiragića
Zastupnica Jelena Pekić kazala je da Zahiragić očito nešto nije upratio kad je govorio o 'kolapsu saobraća'.
"Imamo nove tramvaje, nove troljebuse, novu prugu, pravi se pruga prema Hrasnici. Imamo željezničku liniju, besplatne kupone za studente...", rekla je Pekić
-
Zahiragić kaže da SDA ne može biti vlast
Sad diskutira Haris Zahiragić (SDA). On je naveo da Uk premijer Vlade u kojoj su uhapšena tri ministra.
"Nije Uk ni blizu najvećeg negativca. On je pristojan dečko, on nije reagirao i to ga ne amnestira. Razloga za ostavku je puno, od stana u RAD-u, zdravstvo je u kolapsu, VIK je digao kredit za obnovu mreže a sad su veći gubici. On nije kriv za nesreću, ali je ovo kulminacija rada", naveo je Zahiragić.
On je rekao da je sav fokus Vlade bio na Ministarstvu saobraćaja i da to nije imalo nikakve rezultate.
"Saobraćaj je u kolapsu. Svi projekti su u kolapsu. Ništa nije se nije pomaklo od kada je ministar Šteta. Napravio je pomake tamo gdje je potrošio stotine miliona, ali odgovorno tvrdim da je u tom Ministarstvu najveći kriminal. Njih nije strah od mladih ljudi nego od kostura iz ormara", kazao je Zahiragić zbog čega se dio zastupnika u Skupštini glasno nasmijao.
Onda je naveo da se Uk nije slikao sa novim tramvajima kao ni sa novim trolejbusima.
"Danas kada Uk podnosi ostavku, u Skupštini nema Adnana Šteta koji treba da nam odgovori zašto su neispravni tramvaji bili u pogonu. Direktor GRAS-a nam treba poslati izvještaj o reklamama. Nema fule, da su ovi tramvaji bili samo u pogonu zbog reklama. Osim toga, ove šine više nisu u GRAS-u. Vi ste ih izuzeli i to je sad kod Šteta. Vlasnik tramvaja nije GRAS, nego Adnan Šteta odnosno Ministarstvo saobraćaja. Dakle, ovdje se spašava Adnan Šteta i Uk je odbio da u tome učestvuje. I dobro je da je dao ostavku, ali sve ono što se dešavalo nakon toga nije dobro. Naida Hota ne može ostati ministrica, Šteta nemože ostati ministar. Mi ne možemo biti vlast jer nemamo većinu. Ali predlažemo vam, ako ste iskreni, predložite nove ljude koji ćemo podržati", naveo je Zahiragić.
On je rekao da će SDA zatražiti tematsku sjednicu o tramvajskoj nesreći.
-
Dević: Ostavka je igrokaz
Dević je nastavio diskusiju.
"Ova ostavka je samo igrokaz koji ima za cilj da ovi isti ljudi nastave sjediti u foteljama", zaključio je Dević.
-
Čičić: Dević nas uvjerava da SDA nikad nije ni bila vlast u KS
Nakon Devićevog izlaganja javila se zastupnica SDP-a Belma Kapo koji je kazala da izjava o tome da je stari tramvaj vozio zbog reklama nedokazana i netačna.
"Postoji tehnički ispravan i tehnički neispravan tramvaj. Voze samo ispravni tramvaji. To da li je ovaj tramvaj bio neispravan pokazat će istraga", rekla je Kapo.
Onda se javio njen kolega Davor Čičić (SDP).
"Dević već neki period pokušava da nam objasni da SDA nije bila vlast. Da su to neki ljudi bili, a valjda se politike donose u stranačkim organima i ti ljudi slijede politike stranke i odluke koje donoseu organi stranke.
U većini svojih mandata ste imali većinu unutar Vlade i odluke se donose većinom. Dakle, mogli ste donostiti odluke kakve ste htjeli bez obzira ko sjedi tu ili u Skupštini.
I to da ste nam ostavili milijarde KM u budžetu nije tačno. Pa vi ste samo u GRAS-u ostavili 320 miliona duga", rekao je Čičić.
-
Dević se prvi javio, uputio žestoke kritike
Prvi se u raspravu uključio SDA-ov Mahir Dević. On je Uka nazvao 'mlađahnim' i onda je kritizirao rad njegove Vlade.
"Kakva odgovornost kada nam nikad ovdje nije ušao izvještaj o radu Vlade, izvještaj o GRAS-u, Studentstskom centru... To su sve razlozi zbog kojih ste davno trebali podnijeti ostavku", rekao je Dević.
"Nije ovo poseban moralni čin. Dobro je da ste to uradili. Ne bi to uradili da smo mi tražili. Vi niste ozbiljan premijer ako vozači sarajevskih tramvaja kažu da postoje tzv. 'zalijepljene vožnje' koje se dešavaju u vašem mandatu i ti stari tramvaji su vozili zbog reklama (ovo nije tačno, nema dokaza za ovo, op.a.), a evo danas ih nema. Pa se sada postavlja pitanje, zašto su oni bili uopće na šinama?
Ne možete vi svoju ulogu nikako izuzeti od svega onoga što se dešavalo unutar Vlade i ministarstava i ovog konglomerata. Vi ste imali većinu nakon izbora, dobili ste legitimitet. Danima ste nam trubili da imate neki plan i program i neke principe. Svi te ih prekršili. Godinama vas upozoravamo, a vaš odgovor na naše kritike je bio da smo mi krivi za sve. Mi smo krivi što smo SDA, a nije Elvedin Okerić koji je tad bio SDA. To su šizofrene teze.
Dakle nije kriva ona SDA u kojoj su bili ovi ljudi koji su sad vlast, nego ova sad SDA koja nije vlast", rekao je Dević.
-
Počinje rasprava o ostavci Nihada Uka
Zastupnici u Skupštini KS počeli su raspravu o ostavci Nihada Uka.
On se obratio zastupnicima:
"Razlog zbog kojih sam podnio ostavku je poznata. Tragedija koja se desila pogodila je sve nas. Naše misli su i dalje sa porodicom mladiđa, ali i djevojkom koja je teško povrijeđena.
Mladi ljudi su izašli na ulice da odaju počast, ali i da iskažu nezadovoljstvo. U politici postoji trenutak kada postoji moralna odgovornost. Zato sam podnio ostavku", rekao je Uk.
On je naveo da ovim pokazuje da čuje glas građana i mladih ljudi koji žele sigurnije društvo.
"Kada sam prije tri godine stao ovdje i predstavio program Vlade rekao sam da Sarajevo mora biti ogledalo. Tim uvjerenjem sam se vodio. Zajedno sa kolegicama i kolegama u Vladi radili smo na unapređenju saobraćaja, zdravstva, privrede, obrazovanja... i drugim projektima koji će ostati. Uvjeren sam da smo u proteklim godinama napravili važne korake naprijed i postavili temelje za dalji razvoj", rekao je Uk.
On se zahvalio svim ministrima i uposlenicima u Vladi KS koji su radili s njim.
"Zahvaljujem se i građanima koji su nas podržavali ali i kritizirali jer je to dio demokratskog društva. Nastavit ću voditi procese dok se ne imenuje nova Vlada, a vas molim da što prije imenujte novog mandatara", rekao je Uk.
-
Sjednica konačno nastavljena
Sjednica Skupštine KS konačno je nastavljena. Trenutno ministri odgovaraju na neka od pitanja zastupnika koja su postavljana tokom tačke dnevnog reda 'pitanja i inicijative'.
Nakon toga bi konačno trebala krenuti rasprava o ostavci premijera Nihada Uka.
-
Zastupnici na pauzi za džumu
Trenutno je pauza za džuma namaz.
-
Sebija tražila podatke o adaptivnom upravljanju saobraćaja
Zastupnica SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Sebija Izetbegović, tokom održavanje sjednice Skupštine KS, uputila je inicijativu kojom traži detaljne informacije o sistemu, kako je navela adaptivnog upravljanja saobraćajem u Kantonu Sarajevo.
Bivša direktorica KCUS-a zatražila je podatke o tome gdje je i na kojim raskrsnicama ovaj sistem implementira kao i analizu njegove dosadašnje uspješnosti.
"Kao i analizu svih efektata, da li je smanjen broj saobraćajnih zastoja, navela je, između ostalog Izetbegović.
Izetbegović je također tražila informacije o broju ljudi koji rade na ovom sistemu, kako je navela, njihovom radnopravnom statusu.
-
Okerić: Ova Vlada mora nastaviti raditi
Predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo Elvedin Okerić obratio se javnosti povodom dešavanja na sjednici Skupštine KS, optuživši opoziciju za destruktivno ponašanje, populizam i pokušaj destabilizacije političkog i sigurnosnog sistema u Kantonu Sarajevo.
Okerić je istakao da su dešavanja u Skupštini posljedica, kako je naveo, pokušaja opozicije da politički profitira na nedavnoj tragediji.
“Ovo danas što gledamo u sali sjednice Skupštine Kantona Sarajevo od strane opozicije je farsa, destrukcija, populizam koji smo već navikli prethodnih godina. Vratit ću se na ovaj nesretni događaj koji smo imali i moramo biti svjesni da je sve ovo nastalo iz jedne velike tragedije na kojoj opozicija želi da ubere jeftine političke poene”, rekao je.
Podsjetio je da je nakon tog događaja premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk podnio ostavku, što prema zakonu automatski znači da je i cijela Vlada u ostavci.
“Nakon te tragedije imali smo odluku premijera Nihada Uk-a da podnese ostavku. Zakon o Vladi Kantona Sarajevo kaže sljedeće, da kada premijer podnese ostavku, kompletna Vlada Kantona je u ostavci. Međutim, zakonodavna i izvršna vlast ne može za tako kratko vrijeme za koje očekuje opozicija i svjesna je da je to nemoguće uraditi, međutim pravi namjerno pravi haos i krizu.”
Govoreći o imenovanju nove Vlade, Okerić je naglasio da trenutna Vlada, iako u ostavci, mora nastaviti raditi do imenovanja nove.
“Upravo zakoni propisuju ovakvu mogućnost kada premijer podnese ostavku, kompletna Vlada je u ostavci, ali u isto vrijeme ono što opozicija svjesno ignoriše i dezavuiše javnost, ova ista Vlada ima obavezu zakonsku da obnaša svoje funkcije i radi sve do imenovanja neke nove Vlade.”
Dodao je da trenutno nije presudno kada će nova Vlada biti formirana.
“Da li će ta Vlada biti imenovana za dva mjeseca, da li će biti do izbora... to je sada manje važno. Mi ne smijemo dozvoliti društvenu destabilizaciju sistema.”
Okerić je istakao i da je stav Komisije za sigurnost Skupštine KS, kao i Vlade Kantona Sarajevo, da Tužilaštvo Kantona Sarajevo mora prioritetno raditi na predmetu koji je u fokusu javnosti.
“Jasan stav Komisije za sigurnost Skupštine Kantona Sarajevo, svih zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo je da Tužilaštvo Kantona Sarajevo mora, i po riječima glavne tužiteljice je stavilo u prioritet ovaj predmet i moraju ga rješavati u interesu smirivanja javnosti.”
-
Šta se dešavalo?
Na početku sjednice klubovi SBiH, SDA i DF zatražili su izmjenu dnevnog reda kako bi se raspravljalo isključivo o ostavci premijera i razrješenju Vlade.
Zastupnik SBiH Muamer Bandić obrazložio je da je tragični događaj u kojem je poginuo Erdoan Morankić, a više osoba povrijeđeno, izazvao snažnu reakciju javnosti i doveo do mirnih okupljanja građana koji su izrazili nepovjerenje u institucije vlasti u Kantonu Sarajevo.
"Zahtjev građana bio je jasan – odlazak premijera i ministara iz institucija kojima upravljaju. Građani nisu tražili tehnički mandat niti nastavak rada kao da do gubitka povjerenja nije došlo. Suština njihovog zahtjeva je prekid upravljanja institucijama od strane Vlade koja je izgubila povjerenje javnosti", kazao je Bandić.
On je podsjetio da je premijer Nihad Uk podnio ostavku kao čin preuzimanja političke odgovornosti, nakon čega je Komisija za izbor, imenovanja i administrativna pitanja Skupštine KS prihvatila ostavku i uputila je u daljnju proceduru.
"Ne postoji pravna ni politička logika da Vlada koja izgubi povjerenje Skupštine i političke većine nastavi predlagati zakone i druge akte koji podrazumijevaju pun politički mandat", rekao je Bandić.
Dodao je da bi nastavak sjednice i razmatranje zakona koje je predložila razriješena Vlada bilo "u koliziji sa zahtjevom građana i predstavljalo institucionalnu nedosljednost".
"Građani su svoje nezadovoljstvo iskazali mirno i dostojanstveno, a njihov zahtjev nije bio proceduralan već suštinski", odlazak Vlade i ministara iz institucija - istakao je Bandić.
Prijedlog opozicije nije dobio potrebnu podršku – za izmjenu dnevnog reda glasalo je 13 zastupnika, protiv je bilo 15, dok su četiri bila suzdržana.
Tokom sjednice zastupnici su odlučili i da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnoj čistoći razmatra u redovnoj, a ne u skraćenoj proceduri.
Predsjedavajući Skupštine KS Elvedin Okerić ocijenio je da je zahtjev opozicije presedan.
"Do sada su pokušavali usporavati procese, a sada pokušavaju zaustaviti i zakonodavnu i izvršnu vlast u Kantonu Sarajevo. Zakoni ne trebaju Vladi, nego građanima", rekao je Okerić, dodajući da je riječ o potezu koji će, kako je naveo, "ostati zabilježen u historiji".
U burnoj raspravi sa sjednice je bio izbačen i zastupnik SDA Haris Zahiragić.
Nakon dva sata dnevni red je usvojen onako kako ga je Kolegij SKS-a predložio.