Načelnik Općine Stari Grad Sarajevo Irfan Čengić govorio je o izborima koji se održavaju ove godine, kao i o mogućim koalicijama u emisiji Intervju na TVSA.
Čengić je govorio i o narednim izborima, ističući kako su za SDA najveći problem ljudi oko Bakira Izetbegovića koji ga svađaju sa svim i svakim.
SDA nije problem rezultat
"Ovdje su često imate glasne manjine koje su glasne na društvenim mrežama, televizijama i slično, a normalni ljudi žive svoj život. I ti normalni ljudi izađu na izbore, glasaju i daju povjerenje onome kome oni vjeruju. Moja procjena da će rezultati biti vrlo slični 2022. jer su u kontinuitetu slični. Evo analizirat ću vam stranku po stranku. SDA, ona ima isti rezultat zadnjih 10 – 15 godina. SDA-u nije problem rezultat.
Kaže ‘pobijedit će SDA’. Pa SDA je imala najviše glasova prošli put, pa nisu vlast. SDA-u je najveći problem ljudi oko Bakira Izetbegovića koji ga svađaju sa svim i svakim. On ne može koaliciju da napravi zato što se okružio ljudima koji nisu prirodno ono što jeste SDA. SDA je bila jedna saborna stranka koja je radila na svojim nekim platformama i slično, imala je ljude koji su sposobni. Sulejman Tihić je izgubio izbore 2010. a ostao u vlasti zato što je znao kako da se približi SDP-u. A vi imate situaciju da Bakir Izetbegović pobijedi, a neće niko s njim", Čengić.
Moguća koalicija
Upitan da li je moguća koalicija SDA - SDP, Čengić je odgovorio:
"Koalicija SDP-a i SDA je izvjesna onoliko koliko građani daju glasova i svuda. Postoji svaka mogućnost. Nas su napadali što smo s HDZ-om, a ne s SDA. A sada svi kažu da će biti s HDZ-om u vlasti. Je l’ tako? Otvoreno SDA kaže: ‘Mi ćemo s HDZ-om, kako god bude’. I koja će koalicija poslije izbora biti, to niko ne zna. Da ste me pitali da l’ ćemo mi biti s Dodikom, ja bih rekao da nećemo, pa smo bili.
I to smo bili na intervenciju međunarodne zajednice, gdje su nas oni molili da budemo s njim. To su poslijeizborne stvari. Ono što je, mislim, na izborima će vrlo slični rezultati biti kao 2022. i nijedan taj rezultat vam ne garantuje formiranje vlade. Toliko je Schmidt zakomplikovao formiranje vlade da to najmanje veze ima s rezultatima izbora.
Više ima kako ćete se dogovoriti, šta ćete se dogovoriti i u kakvoj ste poziciji za dogovaranje. Morate znati da, kao što SDA nije dozvolila i HDZ da četiri godine nisu formirali vladu. Što? Zato što su oni sjedili u vladi. Vi se sjećate da od 2018. do 2022. nije bilo vlade".