krajem januara

Češka zatvara posljednji rudnik crnog uglja nakon 250 godina

Raport
Piše: Raport
Stonave
Foto: X/@hzsmsk

Posljednji češki rudnik kamenog uglja bit će zatvoren krajem januara, čime se završava više od 250 godina dubinskog rudarenja i gasi industrija koja je pokretala uspon teške industrije u srednjoj Evropi.

Posljednje tone izvlače se ovog mjeseca iz kilometar dubokih okna u rudniku CSM u Stonavi, blizu poljske granice, dok niske cijene uglja te evropska industrijska i ekološka tranzicija nagrizaju potražnju za nekada najdragocjenijim resursom regije. Državna kompanija OKD pripremala se za zatvaranje prije tri godine, sve dok ruska invazija na Ukrajinu punog obima 2022. nije uzrokovala skok na energetskim tržištima i osigurala rudniku kratkotrajno produženje rada.

Posljednji put se rudari spuštaju u mrak podzemnom željeznicom, dok im svjetla s kaciga osvjetljavaju čelične podupirače, a mašine buše. „Tužno je što se okno zatvara, to je težak ali dobar posao“, rekao je Grzegorz Sobolewski, poljski rudar koji razmišlja o traženju drugog posla preko granice u Poljskoj, gdje su okna još uvijek u funkciji.

Direktor OKD-a Roman Sikora rekao je da je dubina rudnika postala njegova slabost. „Globalne cijene uglja su niske, dok su naši troškovi rudarenja sve veći zbog sve većih dubina na koje idemo“, izjavio je on.

Rudarstvo u regiji Ostrave započelo je krajem 18. vijeka i pretvorilo ruralni kutak Habsburškog Carstva u industrijsku enklavu. Investitori, uključujući porodicu Rothschild, finansirali su velike industrijske projekte poput željeznica, čeličana i prateće infrastrukture, što je pomoglo privlačenju desetina hiljada radnika u središte teške industrije.

Industrija je dobila dodatni poticaj nakon komunističke nacionalizacije 1948. godine. Tokom 1980-ih, više od 100.000 rudara radilo je u ovom bazenu, a OKD je proizvodio do 25 miliona tona godišnje. Veliki dio tog svijeta srušio se nakon 1989. godine kada se teška industrija iz komunističkog doba raspala, jame su se zatvarale jedna po jedna, a desetine hiljada rudara izgubile su sredstva za život.

Kada je privatizirani OKD prije deset godina bankrotirao, država ga je preuzela kako bi ga postepeno ugasila. Do prošlog oktobra, OKD je iskopao samo 1,1 milion tona u toj godini i smanjio radnu snagu na 2.300 ljudi, dok će još 1.550 biti otpušteno u mjesecima koji dolaze.

Rudarstvo iza sebe ostavlja i snažan utjecaj na okoliš, uključujući zagađene lagune, slijeganje tla te nadzemna postrojenja bivših rudnika. Regija dobiva 19 milijardi kruna (oko 908 miliona američkih dolara) iz EU Fonda za pravednu tranziciju za transformaciju regija pogođenih evropskim politikama dekarbonizacije.

rudnik Češka Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu