Dosije "Cezar", uznemirujuća zbirka desetina hiljada fotografija koje otkrivaju užase i sistematske torture u sirijskim zatvorima tokom vladavine Bashara al-Assada, ponovo su u fokusu nakon pada režima.
Pad režima Baas u Siriji, koji je bio na vlasti 61 godinu, stavio je u fokus njegove zloglasne zatvore – koji su dugo bili povezivani sa sistematskim mučenjem – i hiljade zatvorenika koji su umrli u pritvoru.
Slike koje je snimio vojni fotograf kodnog imena "Cezar" tokom građanskog rata, prikazuju tijela prebačena iz zatvora u vojne bolnice. Vjeruje se da ove fotografije dokumentuju smrt oko 11.000 žrtava koje su mučile režimske snage.
Povrede vidljive na slikama otkrivaju mučno zlostavljanje zatvorenika u ovim objektima.
"'Cezar' će pokazati svoje lice svijetu i svi će upoznati ovog heroja"
Mouaz Moustafa, izvršni direktor Sirijske grupe za hitne slučajeve (SETF) sa sjedištem u SAD-u, govorio je za agenciju Anadolu o "Cezarovim" fotografijama i njihovom značaju u pravnim postupcima.
Moustafa je istakao stalne napore SETF-a od 2011. godine da dokumentuje ratne zločine i da počinioce režima pozove na odgovornost.
On je objasnio da je SETF preuzeo odgovornost za očuvanje Cezarovih fotografija koje razotkrivaju zločine režima. Također je napomenuo da su osigurana potrebna sredstva za zaštitu ključnih svjedoka, uključujući "Cezara" i druge koji koriste pseudonime.
Moustafa je opisao napore da se "Cezarovi" dosijei predstave međunarodnim tijelima, uključujući Evropski parlament, Parlament Velike Britanije, američki Kongres i Ujedinjene nacije. Ovi napori su kulminirali donošenjem "Cezarovog" zakona o zaštiti civila u Siriji u SAD-u, koji je nazvao instrumentalnim u izolaciji Assadovog režima.
Usvojen 17. juna 2020. godine, zakon uvodi sankcije pojedincima i entitetima koji podržavaju sirijski režim i njegove saveznike, uključujući Rusiju i Iran.
Govoreći o svojoj interakciji sa "Cezarom", Moustafa je podijelio emotivni trenutak koji su doživjeli na dan pada Assadovog režima.
“Neko vrijeme smo plakali zajedno”, rekao je.
Izrazio je uvjerenje da će "Cezar" jednog dana otkriti svoj identitet svijetu
"U jednom trenutku će Cezar pokazati svoje lice svijetu i svi će upoznati ovog heroja", kazao je.
Užasi zatvora Sednaya
Moustafa je opisao strašne uslove u zatvoru Sednaya, gdje se većina ćelija nalazi pod zemljom. Spomenuo je i druge neotkrivene podzemne zatvore, na čijoj identifikaciji radi radna grupa.
Otkrio je nehumane uslove u Sednayi, gdje su zatvorenici nagurani u pretrpane prostorije, često prisiljeni da stoje zbog nedostatka prostora. Bez svjetla, ventilacije, sanitarnih uslova ili dovoljno hrane, okruženje je nepodnošljivo.
"Jednom odete u kupatilo i usput vas pretuku… ili vas strašno povrijede", rekao je.
"Cezarove" fotografije pružaju sumorne dokaze o ovim stanjima, pokazujući iscrpljena tijela onih koji su umrli od gladi, povrede koje ukazuju na strujni udar i opekotine kiselinom, te druge brutalne metode mučenja. Među žrtvama su i djeca i starci, što ukazuje na neselektivnu okrutnost režima.
Globalni uticaj Cezarovih fotografija
AA je 2014. prva došla u posjed fotografija koje pokazuju zastrašujuće zlostavljanje nad zarobljenim Sirijcima koje je snimio "Cezar". Više od 55.000 snimljenih fotografija izazvalo je gnjev međunarodne zajednice, razotkrivajući sistematsku upotrebu mučenja, gladovanja i pogubljenja od strane Assadovog režima.
Razmišljajući o globalnom odgovoru, Moustafa je izrazio svoju frustraciju zbog nedostatka akcije.
"Bilo je mnogo gnjeva, ali apsolutno nikakve akcije, a međunarodna zajednica se osramotila, sramota koju će svi ponijeti u grob zbog nedjelovanja", rekao je.
Također je kritikovao organizacije kao što je Međunarodni krivični sud (ICC) jer nisu procesuirali odgovorne za zločine režima.
"ICC nije čak ni raspisao nalog za hapšenje niti otvorio slučaj. Ali sada, ako Bog da, imaćemo sud u Damasku, i mi ćemo smatrati odgovornim ove ratne zločince, uključujući Bashara al-Assada, koji je naredio i mučio ove zatvorenike“, rekao je.
Sednaya: Centar zvjerstava
Izvještaji međunarodnih organizacija opisuju vojni zatvor Sednaya, koji se nalazi 30 kilometara od Damaska, kao središte sistematskih zločina od početka pobune u martu 2011.
Prvobitno korišten za zatvaranje mirnih demonstranata, Sednaya je postao poznat po tome što je u njemu hiljade protivnika režima držano u ponižavajućim uslovima.
Prema tim izvještajima, zatočenici su bili podvrgnuti nemilosrdnoj torturi, gladovanju i namjernom uskraćivanju osnovnih potrepština, uključujući vodu, lijekove i medicinsku njegu.
Sistematska priroda ovih zloupotreba naglašava proračunate napore režima da ušutka neslaganje i slomi opoziciju.
Sa ponovnim otvaranjem Cezarovih dosijea, pažnja se ponovo usmjerava na zločine Assadovog režima, pružajući žrtvama bar tračak nade u postizanje pravde i odgovornosti.