Ekonomski stručnjak

Čičić za Raport o projektu Južne interkonekcije: Naravno da je pozitivno, prestajemo biti ovisni o jednom dobavljaču

Trebalo bi iza sebe da nosi veliki kapital i politički utjecaj, ali mi to ne znamo, kaže Čičić
Piše: A. J.
muris čičić

Sporazum o izgradnji Južne plinske interkonekcije težak 1,5 milijardi eura između Bosne i Hercegovine potpisan je danas u Dubrovniku na marginama privrednog foruma Inicijative tri mora.

Sporazum su potpisali predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto i hrvatski premijer Andrej Plenković. Sporazumom se uređuju osnove saradnje i zajedničke izgradnje interkonekcije na pravcu Zagvozd (Republika Hrvatska) - Posušje (Bosna i Hercegovina) - Tomislavgrad - Šuica - Kupres - Bugojno - Novi Travnik/Travnik i pravcu Posušje - Grude - Široki Brijeg - Mostar, sa odvojcima prema Livnu, Gornjem Vakufu-Uskoplju, Donjem Vakufu i Jajcu, te odvojkom za Čapljinu i dodatnim pravcem Kladanj - Tuzla u Bosni i Hercegovini i plinovoda Split - Zagvozd u Republici Hrvatskoj, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Riječ je o jednom od najvećih instrastrukturalnih projekata u BiH.

Projekt Južne plinske interkonekcije predstavlja ključni strateški iskorak koji Bosni i Hercegovini donosi energetsku suverenost, diverzifikaciju izvora snabdijevanja i direktno povezivanje s globalnim energetskim tržištem putem LNG terminala na Krku.

Ekonomski stručnjak Muris Čičić za Raport je prokomentirao značaj ovog projekta.

'Prestajemo biti ovisni o jednom snabdjevaču, sa istočne strane - ruskom plinu, a da dobivamo alternativu u američkim izvorima i drugim koji dolaze kroz Hrvatsku. Naravno da je pozitivno, sve zavisi kako će biti realizirano, kolike će biti cijene', kaže Čičić.

Izgradnja Južne plinske interkonekcije bi, prema planu, trebala biti završena do 2028. godine. Predviđeno je da se u roku od sedam godina nakon završetka izgradnje plinovoda naprave i tri velike gasne elektrane, koje će biti smještene u Kaknju, Mostaru i Tuzli.

'Malo je čitav aranžman nejasan jer nema detalja, investitori koji su navedeni u zakonu to je neka firma, trebalo bi iza sebe da nosi veliki kapital i politički utjecaj, ali mi to ne znamo. Generalna ideja je definitivno dobra, da se prekine zavisnost isključivo od ruskog plina i energenata, da se napravi alternativa', kazao je Čičić za Raport.

Muris Čičić Južna plinka interkonekcija Dodajte Raport.ba među omiljene izvore na Googlu