Problemi mladih zbog prekomjernog korištenja društvenih mreža dobro su poznati. Situacija se nije mnogo promijenila iako su tehnološke kompanije napravile pomake predstavljanjem različitih alata za zaštitu maloljetnika.
Zbog toga je australska vlada "presjekla", te prešla s rijeći na djela - prije godinu je donesen zakon s kojim se mlađima od 16 zabranjuje pristup društvenim mrežama, a sada je taj zakon stupio na snagu.
Globalan problem
"Ovo je australski odgovor na globalan problem", rekao je australski premijer Anthony Albanese za CNN o stupanju zakona na snagu.
Noć prije zabrane obratio se i mladim kojima je sada uskraćeno pravo na korištenje društvenih mreža i poručio im kako je vrijeme da počnu s novim sportom, nauče svirati novi instrument ili pročitaju knjigu koja već neko vrijeme stoji na polici.
Kako ovo djeluje? U teoriji, kako mladi neće više provoditi vrijeme na Facebooku, Instagramu i TikToku, moći će se posvetiti drugim stvarima kao što su druženje uživo, sport, čitanje i slično.
Međutim pravo pitanje je kako će to izgledati u praksi s obzirom da su mnogo vremena provodili na društvenim mrežama? Iz CNN-a su naveli da odgovor na pitanje iz ovog "velikog društvenog eksperimenta" iščekuje cijeli svijet.
Šta misle ostale zemlje
Inače, o sličnim zakonima, odnosno zabranama i ograničenjima razmišljaju i vlade drugih država - od Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije te zemalja članica Evropske unije. Za sada nije bilo reakcija iz Bosne i Hercegovine i država regiona na ovu odluku australske vlade.
Zanimljivo da Tama Leaver sa Sveučilišta Curtin u Perthu upozorava kako ove zabrane neće riješiti problem hibernetičkog zlostavljanja jer ono nije vezano uz posebne platforme, već je općeniti rašireno po internetu.
Također, roditelji time mogu dobiti lažan osjećaj sigurnosti da su, sada kada djeca nemaju pristup društvenim mrežama, svi problemi na internetu odjednom nestali.