Tek što je počeo nastavak sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, danas u Sarajevu, postalo je jasno da će HDZBiH i SNSD ponovo uslovljavati. Ili će biti kako mi tražimo, ili nema sjednice.
U toku je pauza na zahtjev delegatkinje HDZBiH Marine Pendeš.
Prije toga spor je izbio oko samog dnevnog reda. Kada je predsjedavajući Doma Kemal Ademović, najavio glasanje o dopunama dnevnog reda koju predlaže većina delegata, za riječ se javio Dragan Čović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH koji je ukazao na 'povredu Poslovnika'.
Naime, Čović hoće da se na sjednici razmatra samo ono što je ranije usaglasio tročlani Kolegij, a ne i tačke koje su predložili delegati naknadno za što postoji saglasnost većine delegata.
Vuković: Dom mora raditi po Ustavu i Poslovniku
Čović je rekao da mu je žao što se sjednica nastavlja u atmosferi sličnoj onoj u kojoj je sjednica prekinuta.
Prema njegovim riječima, bilo bi korisnije da se delegati dogovore o redoslijedu rasprave kako bi Dom mogao završiti veliki broj nagomilanih tačaka.
'Imamo šezdesetak tačaka dnevnog reda, među njima zahtjeve sindikata institucija, policijskih agencija i brojne druge teme. U međuvremenu smo zaustavili i ratifikaciju međunarodnih sporazuma', rekao je Čović.
Dodao je da političko nadmudrivanje može trajati, ali da je pitanje ko će na kraju od toga imati koristi. Kao moguće rješenje predložio je i sastanak predsjednika klubova delegata kako bi pokušali postići dogovor.
Na takve prijedloge reagovao je delegat iz Kluba Srba Nenad Vuković (PDP).
On je ocijenio da Čovićeva rasprava obiluje, kako je rekao, 'krivim navodima' i poručio da se Dom mora voditi pravilima, a ne političkim procjenama.
'To što predlažemo izmjene dnevnog reda nije mudrovanje, nego naše pravo', rekao je Vuković, naglašavajući da Dom ne može funkcionisati prema logici političkih kalkulacija o tome ko će napustiti sjednicu.
Prema njegovim riječima, Dom naroda treba nastaviti rad tamo gdje je prethodna sjednica stala i odlučivati u skladu s Ustavom i Poslovnikom.
Džaferović: Potrebno je 'razmotati celofan'
U raspravu se uključio i delegat u Klubu Bošnjaka Šefik Džaferović(SDA), koji je poručio da bi, prema pravilima, dnevni red jednostavno trebalo staviti na glasanje.
Džaferović je ocijenio da prijedlog koji dolazi od Čovića u suštini znači da Dom prihvati pravila mimo Poslovnika Doma i Ustava BiH.
"Gospodine Čoviću, kada vas čovjek sluša, zvuči kao da pozivate na rad i evropski put, ali ako se ne uđe u suštinu i ne razmota taj celofan u koji ste sve umotali,reklo bi se ovaj čovjek je u pravu. Vi nama nudite da pristajemo na uvjete mimo Poslovnika, da na dnevnom redu bude samo ono što vi želite. Ono što vi nećete toga nema na dnevnom redu. Poslovnik kaže da glasamo, vi nudite da to ne činimo. Ovdje pokušavate pretvoriti praksu u kojoj tri delegata mogu upravljati Domom naroda i PSBiH. To ne može. Ovo što predlažete bi poništilo Parlamentarnu skupštinu i Bosnu i Hercegovinu."
Džaferović je zaključio da predloženi dogovori i sastanci predsjednika klubova ne mogu zamijeniti procedure Poslovnika i Ustava, te da takva praksa ne može biti prihvaćena.
I Nikola Špirić (SNSD), zamjenik predsjedavajućeg Doma zalaže se za to da se ne razmatraju tačke dnevnog reda koje predlaže većina delegata.