euro 2024

Čudesna Gruzija razbila Portugalce i izborila osminu finala, dalje prošla i Turska

Fudbalska reprezentacije Gruzije napravila je senzaciju savladavši favorizovani Portugal sa 2:0.

Ovo je Gruzijcima prva pobjeda ikada na evropskim prvenstvima, a nije mogla biti slađa pošto su time izborili plasman u osminu finala Eura, također prvi put u historiji.

Utakmicu su počeli na fantastičan način, već u 3. minuti Mikautadze upošljava Kvaratskheliju, a ovaj sjajno matira golmana Portugala.

Portugalci su izveli kombinovani sastav, od startera tu su bili samo Ronaldo i golman Costa.

Gruzijci su pokazali mnogo više želje u ovoj utakmici, a u 57. minuti završili su posao. Nakon provjere u VAR sobi, dosuđen je penal, a svoj treći pogodak na turniru postigao je Mikautadze.

Gruzijce u osmini finala čeka Španija, dok Portugal ide na Sloveniju.

U drugom meču grupe Turska je pobijedila Češku sa 2:1, čime je svoje mjesto u osmini finala izborila reprezentacija Vincenca Montelle.

Prijelomni trenutak utakmice dogodio se u 20. minuti kada je Barak dobio crveni karton.

Unatoč tome, Česi su više napadali, stvarali ozbiljnije šanse, ali nisu uspjeli zatresti mrežu.

Ali zato jeste Turska početkom nastavka, u 51. minuti. Calhanoglu je sjajno pogodio iskosa s lijeve strane šesnaesterca.

Česi se nisu predavali i vratili su nadu u 66. minuti kada je Soucek pogodio. Provjerom u VAR sobi utvrđeno je da nije bilo prekršaja nad golmanom Mertom.

I na kraju, kada su Česi krenuli na sve ili ništa, Turska je u 94. došla do novog pogotka, nakon kontre sve je sam napravio Tosun i sjajno pogodio desnom nogom. Turska s drugog mjesta ide na Austriju u osmini finala, dok Česi pakuju kofere i vraćaju se kući.