Članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović gostovala je u emisiji "Telering" na RTRS-u, gdje je analizirala trenutnu političku situaciju u zemlji, rad državnih institucija i sudbinu OHR-a.
Cvijanović je iznijela niz oštrih poruka na račun Sarajeva, stranih zvaničnika i lidera SDA Bakira Izetbegovića.
'Schmidt definitivno odlazi, priče o Britancima su propaganda'
Cvijanović je kategorički ustvrdila da visoki predstavnik Christian Schmidt napušta Bosnu i Hercegovinu.
Odbacila je špekulacije o njegovom nasljedniku iz Velike Britanije, nazivajući takve najave 'sarajevskom propagandom'.
"Propagandna mašinerija sada izbacuje ime željenog kandidata, ali proces je mnogo složeniji nego što su oni zamislili", poručila je Cvijanović, dodajući da je nametanje zakona od strane stranaca "nenormalno" i da služi isključivo disciplinovanju onih koji misle drugačije.
"Sarajevu je važniji pad Dodika nego uspjeh BiH"
Prema njenim riječima, u državnim institucijama vlada "totalno razmimoilaženje" zbog, kako kaže, megalomanskih ciljeva kolega iz Sarajeva koji teže centralizaciji države.
Optužila je političke elite u Sarajevu da im je lični obračun s Miloradom Dodikom i SNSD-om prioritetniji od napretka cijele Bosne i Hercegovine.
"Dijalog je umro jer su to željeli u Sarajevu. Njihova politika je samo kukumakanje i rad protiv drugog dijela zemlje", istakla je Cvijanović, naglašavajući da Republika Srpska ima svoj put i sve više prijatelja u svijetu koji razumiju njenu poziciju.
Odgovor Izetbegoviću
Komentarišući izjave Bakira Izetbegovića o tome da Milorad Dodik uskoro neće moći voditi stranku niti potpisivati liste, Cvijanović je upitala da li je lider SDA u direktnoj sprezi s pravosuđem.
"Postavljam pitanje svima, da li mi stvarno ne razumijemo da je sva politika Sarajeva usmjerena samo na to da se 'slomi' Milorad Dodik? To rade jer im je on jedina prepreka", zaključila je članica Predsjedništva BiH, dodajući da se politika koju vodi Dodik temelji na volji naroda i zaštiti ustavne pozicije RS-a.