Centralna izborna komisija BiH čeka na uplatu 6,4 miliona KM za sprovođenje prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske, a rok do kojeg se treba obezbijediti taj novac ističe danas, potvrđeno je za Raport.
Novac mora obezbijediti Ministarstvo finansija na čelu s blokaderom Milorada Dodika, Srđanom Amidžićem.
Blokiraju sve odluke
No, prema informacija Raporta, Amidžić novac ne namjerava uplatiti. To je javno poručio prije nekoliko dana što je novi dokaz bahatosti i drskosti ministara SNSD-a u vlasti koji mjesecima blokiraju sve odluke i zahtjeve. To se vidjelo i na jučerašnjoj sjednici Vijeća ministara oko usvajanja Reformske agende.
Odluku će, kako saznajemo ipak na kraju potpisati Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora. To bi se moglo desiti već početkom naredne sedmice.
Po Izbornom zakonu BiH, CIK-u sredstva treba da budu osigurana najkasnije 15 dana od dana donošenja odluke, a rok ističe danas 12.septembra.
Osim toga iz CIK-a su jučer poslali apel vlastima.
Iz Centralne izborne komisije podsjećaju da su nakon odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini kojim je mijenjan i dopunjavan Izborni zakon BiH dobili niz novih nadležnost među kojima je i vrlo kompleksan posao uvođenja specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces u BiH, ali da za nove nadležnosti ne postoje sistematizovana radna mjesta.
Poziv Vijeću ministara
Također, iz tih razloga Centralna izborna komisija BiH izražava veliku zabrinutnost i još jednom poziva Vijeće ministara BiH da se očituje i da saglasnost na Prijedlog pravilnika o unutrašnjoj organizaciji Centralne izborne komisije BiH.